Januárban indulhat a Facebook vitatott megítélésű kriptovalutája, a Libra - értesült a Financial Times, de úgy tűnik, hogy az eredeti elképzelésekhez képest némileg visszafogottabb formában. A Facebook és néhány más óriáscég által közösen létrehozott Libra Association, amelynek feladata a projekt felügyelete, áprilisban még úgy fogalmazott, hogy valódi valuták, köztük a dollár az euró és a font digitális "stabilpénzes" változatát akarják létrehozni.
A stabilpénz olyan kriptovaluta, amelynek árfolyama ahhoz a valutához kötődik, amelyen alapul: így például az euró stabilpénz változata mindig egy eurót ér. A Financial Times értesülései szerint a Libra Association első lépésben most egyetlen valutát bocsát ki, amely a dollárhoz kötődik. Később azonban más valuták stabilpénz változata is megjelenne a kínálatukban, és nem tettek le egy kompozit valuta kiadásáról sem. A megjelenés időpontja attól függ, mikor kapják meg az ehhez szükséges engedélyeket.
Egyidejűleg a Facebook valószínűleg beindítja Libra alapú pénztárcáját, a Novit is. Az app lehetővé fogja tenni, hogy Librát küldjünk és fogadjunk, és Libra egyenlegünket a Messengerrel és a WhatsApp-pal kezeljük. A Novi első kőrben csak az Egyesült Államokban és néhány olyan dél-amerikai országban lesz elérhető, ahol már viszonylag népszerűek a kriptovaluták.
Egyelőre még nem világos, hogy a Libra Association többi tagja, köztük a Spotify és a Uber mit lép, ha megjelenik az új pénz. A Financial Timesnak mindenesetre azt mondták, hogy kivárnak, és mielőtt a felhasználási módokba beruháznának, felmérik a különböző a lehetőségeket.
Érdemes azért felidézni, hogy a Libra köré szerveződött szövetségből folyamatosan válnak ki a korábbi támogatók: legutóbb a Vodafone hátrált ki idén januárban, hogy ehelyett inkább saját fejlesztésű digitális fizetőeszközre fordítsa az erőforrásait. Korábban viszont olyan nevek faroltak ki a kezdeti lelkesedés után a Libra Association kötelékéből, mint a PayPal, a Mastercard, a Visa és az eBay - ezek a vállalatok kimondva vagy kimondatlanul, de a Facebook adatkezelési botrányai miatt döntötte úgy, hogy nem támogatják ilyen formában a platformot. A Cambridge Analytica nevével összeforrt adatszivárgási ügy felbukkanása és további hasonló esetek után ugyanis úgy vélik, nem lehet száz százalékig megbízni egy olyan fizetőeszköz biztonságában, amelynek "gazdája" ilyen óriási ballépésekre képes.