Az Egyesült Államok kongresszusa 2002-ben, számos kreatív könyvelési botrányt követően fogadta el a Sarbanes-Oxley, közismertebb nevén a SOX törvényt. A SOX előírja a köztulajdonban lévő, tőzsdén jegyzett amerikai vállalatoknak és azok európai uniós leányvállalatainak, hogy a számviteli, könyvvizsgálati eljárásokat átlátható, kontrollálható belső jelentéskészítési rendszerben készítsék el, megakadályozva a kreatív könyvelési visszaéléseket. A törvény által előírt visszaélés-jelentési rendszer azon kezdeményezések egyikének tekinthető, amelyek a biztosítják a pénzügyi piacok stabilitását és ösztönzik a felelős vállalatirányítást.
Egy nemrég készült kutatás eredményei szerint azok a cégek, amelyek a SOX törvény 404. paragrafusának értelmében átvilágítják informatikai rendszerüket és ennek során hiányosságokat tárnak fel és tesznek közzé, a piaci elvárások alatt teljesítettek.
Bruce Weber, a London Business School professzora rávilágított, hogy jelentősen csökkent azon vállalatok részvényárfolyama, amelyek a belső audithoz kapcsolódó rendszerhibákról számoltak be pénzügyi jelentéseikben. Ahogy Weber fogalmaz: "Ha a pénzügyi rendszeredben hibát találsz, megkapod méltó büntetésed."
Kutatása során 47 olyan vállalatot vizsgált meg, amelyek nem megfelelő informatikai rendszerek miatt elégtelen pénzügyi jelentéseket tettek közzé. Weber elemzései alapján ezen vállalatok 1,5 százalékkal a piaci elvárások alatt teljesítettek, míg azok, amelyek nem tudták a rendszer hiányosságaiból fakadó problémákat sem azonosítani, további 2,1 százalékos piaci részesedés csökkenést szenvedtek el.
"Amikor egy vállalat a pénzügyi-informatikai rendszereinek hiányosságairól számol be, részvényeinek árfolyama azonnal csökkenni kezd" - mondta Weber. "A szervezetek ilyenkor nem csupán a közzététel időszakában, hanem azt követően is jelentős veszteséggel kell, hogy számoljanak."
A kutatás eredményei szerint a részvényesek számára tehát csak a pénzügyi jelentések hitelessége számít, a mögöttes probléma, azaz a pénzügyi rendszerek elavultsága azonban már kisebb súllyal esik latba. Erre az ellentmondásos tényre az egyetlen megoldást a cégek számára pénzügyi rendszereik folyamatos karbantartása és frissítése jelentheti.
David Turner, a CODA Plc marketing igazgatója a kutatás eredményeire reagálva elmondta: "Az üzleti világ fejlődése elért egy olyan ponthoz, ahol az IT rendszerek hiányosságai elfogadhatatlanok. Egyre több az informatikai fejlesztések tekintetében lemaradó cég és ennek eredményeképp a jövőben egyre több piaci pozícióvesztést tapasztalunk majd. Egy korábbi tanulmány szerint az Egyesült Királyságban a nagyvállalatok csupán 41 százaléka gondolja úgy, hogy pénzügyi beszámolóit a törvényi előírásoknak megfelelően készítette el, a többi vállalat inkább a kifogásokat kereste. Nem vádolható egyik szervezet sem felelőtlen vállalatvezetéssel, de amíg az érdekgazdák ilyen laza hozzáállással büntetik cégeiket - mint ahogy azt az Egyesült Államokban is teszik -, Európában sincs, ami informatikai rendszereik fejlesztésére ösztönözze a vállalatokat."