Hirdetés
. Hirdetés

Kutatásiadat-vásárlási szerződést kötött az ESA és a Puli Space

|

A magyar Puli Space Technologies és az Intuitive Machines együttműködése az első kísérlet a vízjég-koncentráció feltérképezésére a Hold felszínén.

Hirdetés

A Puli Space Kft.-vel kötötte meg első mélyűri (holdi) kutatásiadat-vásárlási szerződését az Európai Űrügynökség (ESA). A magyar cég "vízszimatolója" egy kereskedelmi küldetés, az Intuitive Machines IM-2 missziója keretében jut el a Holdra, ahol vízjégre vonatkozó adatokat fog gyűjteni.

A houstoni székhelyű Intuitive Machines magánvállalat második holdi küldetése legkorábban február végén indulhat a Puli Space Technologies NASA-díjjal elismert miniatűr neutron spektrométerével, a Puli Lunar Water Snooperrel (PLWS) a fedélzetén - áll a közleményben. A készülék a Hold déli sarkvidéki területén fog vízjégre vonatkozó adatokat gyűjteni.

Az Intuitive Machines rakétameghajtású drónján, a Micro Nova Hopperen elhelyezett PLWS többek között egy állandóan árnyékos kráter területéről is közvetlen felszíni mérési adatokat szolgáltathat.

"A nemzetközi elismerés fontos számunkra, mivel elősegíti a további munkánk tervezését és validálását. Különösen izgatottak vagyunk, hogy az ESA is csatlakozik hozzánk az Intuitive Machines küldetésében, hogy elérjük a Hold déli sarkvidékét, és méréseket végezzünk egy úgynevezett állandóan árnyékos kráterben, amelynek hőmérséklete mínusz 200 Celsius-fok körül mozog" - mondta Pacher Tibor fizikus, a Puli Space Technologies alapítója.

"Lenyűgöző látni, milyen messzire jutott a Puli Space és az Intuitive Machines a misszió előkészítésében, hogy képesek legyenek létrehozni ezt az egyedülálló adatcsomagot. Nagyon várjuk már a küldetést, és kíváncsian figyeljük majd, mit árulhatnak el számunkra ezek az adatok a víz természetéről a Holdon" - idézi a közlemény James Carpentert, az ESA Holdkutatási Irodájának vezetőjét.

Az Egyesült Államok és Kína is dolgozik az állandó emberi jelenlét biztosításán a Holdon, amit jelentős magánbefektetések is támogatnak, az égitest egyre érdekesebb célponttá válik a gazdaságilag fenntartható űrtevékenység számára is. Az egyik kezdeti feladat a születő ciszlunáris gazdaságban az erőforrások helyben történő lehetséges felhasználásának igazolása.

Hirdetés

Az egyik legígéretesebb potenciális erőforrás a vízjég, mivel a fenntartható holdi vízkinyerés katalizálhatja az állandó holdi bázisok létrehozását, valamint elősegítheti egy megfizethető ciszlunáris és mélyűri szállítórendszer kiépítését, amely fenntarthatóbbá, hatékonyabbá és elérhetőbbé tenné az űrutazásokat.

Mint írták, a Hold körüli pályáról végzett korábbi mérések több közvetlen tudományos bizonyítékot szolgáltattak arra, hogy hidrogén található a Hold felszínén, de az eloszlása jelentősen változik. Ezen adatok térbeli felbontása azonban nem elegendő a potenciális bányászati helyek meghatározásához, így szükség van a vízjég helyi koncentrációinak feltérképezésére a felszínen.

Az alig 400 gramm tömegű PLWS-t az Intuitive Machines Micro Nova Hopper nevű, egyedülálló autonóm rakétameghajtású drónján helyezték el, amely a Hold déli sarkvidéke körüli állandóan árnyékos területek környezetét fogja kutatni, és elsőként tervez leszállást egy ilyen árnyékos kráterben.

Az Európai Űrügynökség Holdkutatási Irodája felismerte az adatgyűjtés fontosságát, amikor aláírta az első mélyűri kutatásiadat-vásárlási szerződést a Puli Space Technologies-szel. Ez a mérföldkő a magánszektor űrkutatási tevékenységeinek fejlődését és az állami ügynökségek és magánvállalatok közötti jövőbeli partnerségek előkészítését is segíti. Ehhez az ESA szorosan együtt fog működni a Puli Space csapatával az adatok elemzésében és szabványosításában, és ezek később nyilvánosan is elérhetőek lesznek.

Hirdetés
0 mp. múlva automatikusan bezár Tovább az oldalra »

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.computertrends.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.