Kiderült, az Apple - amely 2018-ban lett az első trillió dolláros vállalat - a nyolcadik helyen állna a világon, közvetlenül Franciaország mögött, míg a Microsoft a kilencedik helyre futna be, mert többet ér, mint Olaszország.
Az Amazon 1,71 billió dolláros piaci értékével többet ér, mint Kanada, míg az Alphabet 1,54 billió dolláros értékével a 15. helyet foglalná el. Valójában az öt technológiai óriás, az Apple, a Microsoft, az Amazon, a Meta és az Alphabet tudja magáénak a legmagasabb piaci kapitalizációját és többet érnek, mint a világ országainak több mint 90 százaléka.
Shaun Barton, a Real Business Rescue igazgatója szerint az elmúlt évtizedekben a közismert nevekké vált vállalatok globális szinten szemkápráztató növekedést értek el, olyannyira, hogy piaci kapitalizációjuk egész nemzetek GDP-je fölé nő. Bár a piaci tőke és a GDP különböző dolgokat jelent, az összehasonlítás segít szemléltetni e vállalkozások vagyonát és hatalmát.
Adataink azt mutatják, hogy ha az Apple, a Microsoft és az Amazon országok lennének, akkor a világ tíz leggazdagabb országa közé tartoznának, ami rávilágít arra, hogy a világ egyre inkább összekapcsolódik, és a globális cégek növekedésében a határ a csillagos ég. A vállalkozások nem csak gazdagabbak lehetnek, mint azok az országok, amelyekben alapították őket, hanem az országok 97 százalékának GDP-jét túlnőheti a gazdagságuk. A jövőben még nagyobb növekedést jósolnak nekik.
A rangsor felső végén olyan cégek is szerepelnek, mint az olajóriás Saudi Aramco, amelynek piaci értéke felette áll az országok 97 százaléka által felmutatott GDP-nek, a Samsung Electronics, amelynek 87 százalékot előz meg, a Johnson & Johnson 86 százalékkal, a Walmart (84 százalék), az LVMH (84 százalék), a Bank of America (80 százalék) és a Nestlé (80 százalék).
A Real Business Rescue oldalán tovább lehet böngészni a részleteket.