Részletes vizsgálat vár az amerikai IBM informatikai óriásvállalatra azt követően, hogy egy kis versenytársa, a T3 Technologies panaszt nyújtott be az Európai Bizottsághoz, amelyben azzal vádolja a céget, hogy visszaél monopol helyzetével az nagyteljesítményű (mainframe) számítógépek európai piacán - írta a Financial Times.
A T3 Technologies panasza szerint az IBM visszaél piaci helyzetével azáltal, hogy csak a saját mainframe gépeivel együtt árulja az operációs rendszerét, amivel akadályozza a konkurens hardvergyártók piacra jutását. A panasz szerint emellett az IBM nem teszi lehetővé a szabadalmainak és más szellemi termékeinek felhasználását, amivel kárt okoz az európai mainframe vásárlóknak.
Felvásárolt panaszos
A lépés meggyorsíthatja az IBM tevékenységével kapcsolatban korábban megindított vizsgálatot. Az Európai Unió hivatalnokai 2007 végén kezdték el vizsgálni az IBM mainframe-gépekkel kapcsolatos lépéseit, amikor egy kis, a Szilícium-völgyben működő induló vállalkozás, a Platform Solutions Inc. nyújtott be panaszt az Európai Bizottságnál, miután már az Egyesült Államokban is trösztellenes pert kezdeményezett az IBM ellen. Tavaly júliusban azonban az IBM felvásárolta a Platform Solutions-t, amely ezt követően az amerikai perben megegyezett az új tulajdonosával, az EU-nak benyújtott észrevételeket pedig visszavonták.
Azóta azonban a tampai központú T3 -amelynek korábban körülbelül 200 ügyfele volt az EU-ban, és Birminghamben, valamint Milánóban is irodát tartott fenn - folyamatos kapcsolatban állt az európai hatóságokkal, és két előzetes meghallgatáson is részt vettek. Az IBM szóvivője a Financial Times kérdésére azt válaszolta, hogy egyelőre még nem tudnak a panaszról, és nem is látták azt.
Évtizedekig nem volt gond
A T3 várhatóan a következő hetekben adja elő szóban is panaszát az Európai Bizottság képviselői előtt, ezt követően indíthat Brüsszel hivatalos vizsgálatot az IBM ellen.
A T3 emlékeztetett arra, hogy az ötvenes években született trösztellenes döntéseket követően az IBM évtizedeken keresztül licencelte szoftverét a konkurens hardvergyártók, így az Amdahl és a Hitachi számára; a szituaáció azt követően változott, hogy ezek a nagy versenytársak a mostani évtized elején kiléptek a piacról.