Állítólag 17 ezer milliárd forint (nagyjából 43 milliárd dollár) parkol a magyarok bankszámláin, ahelyett, hogy befektették volna. Pedig lettek volna jó célpontok, például a Tesla-részvények.
A cég vezérigazgatója, Elon Musk 7,92 millió darab Tesla részvényt adott el mintegy 6,88 milliárd dollár értékben augusztus 5. és augusztus 9. között - derül ki a SEC-bejelentéseiből. Augusztus 9-én a Tesla-részvények a kereskedés zárásakor darabonként körülbelül 850 dollárt értek.
Ami a részvényesek hosszabb távú helyzetét illeti, ha valaki egy évvel ezelőtt, 2021. augusztus 11-én 1000 dollárt fektetett volna a Teslába, akkor a CNBC számításai szerint a befektetése körülbelül 23 százalékkal emelkedett volna, és 2022. augusztus 10-én már 1230 dollár körül jegyezték volna az értékét.
Ha öt évvel ezelőtt, 2017. augusztus 11-én történt volna az 1000 dolláros befektetés, akkor az értéke már körülbelül 12 160 dollárt tenne ki. Ha pedig 2012. augusztus 11-én vásárolt valaki 1000 dollárért Tesla részvényt, igazán örülhet, mert 2022. augusztus 10-én körülbelül 145 341 dollárja lenne. (Magyar szempontból ez 225 000 forintról 55 520 000 forintra való 247-szeres növekedést jelent.)
Musk legutóbbi eladására annak ellenére került sor, hogy az év elején bejelentette, "nem tervez további TSLA eladásokat", miután áprilisban mintegy 8,4 milliárd dollár értékben adott el a vállalat részvényeiből.
A milliárdos azt mondja, hogy a mostani lépése mögött a Twitterrel folytatott jogi csatája áll. "Abban a (remélhetőleg valószínűtlen) esetben, ha a Twitter rákényszerít az üzletet a lezárásra *és* néhány tőkepartner nem jön össze, fontos, hogy elkerüljük a Tesla-részvények sürgős eladását" - tweetelte Musk, miután igennel válaszolt arra a kérdésre, hogy befejezte-e a részvényeladást.
Musk még áprilisban jelentette be, hogy 44 milliárd dollárért, azaz részvényenként körülbelül 54,20 dollárért kívánja megvásárolni a közösségi médiaóriást. Augusztus 10-én a Twitter-részvényeket a kereskedés zárásakor fejenként körülbelül 44 dollárra értékelték. Egy Twitter-részvényt április 14-én, Musk bejelentésekor körülbelül 45 dollárra értékeltek.
Júliusra azonban az üzletember közölte a Twitterrel, hogy le akarja mondani az üzletet. A vállalatnak írt levelében Musk ügyvédei azt állították, hogy a Twitter nem adott át "olyan információkat", amelyek lehetővé tették volna számára, hogy "független értékelést készítsen a hamis vagy spam fiókok elterjedtségéről a Twitter platformján".
A Twitter "a képmutatás mintapéldájának" nevezte Musk próbálkozását, hogy kihátráljon az üzletből, és azt mondta, hogy állításai "minden alapot nélkülöznek" - olvasható a cég által benyújtott jogi panaszban. Bár Musk most nyilvános vitát szorgalmaz a Twitter vezérigazgatójával, Parag Agrawallal, a mikroblog-szolgáltatás vezetője elmondta, hogy a bíróságra kívánja bízni az üzlet sorsának eldöntését, a tárgyalás októberben kezdődik.