A Magyar Nemzeti Bank (MNB) az elmúlt három évben közel 60 százalékkal, az általa korábban vállalt mérték duplájával mérsékelte működésének karbonlábnyomát, ezzel összességében évente mintegy 2-3 ezer tonna széndioxid-kibocsátástól mentesítette a környezetet - közölte a jegybank.
A csökkenés mértéke jelentősen felülmúlja a 2020-2022 közötti környezetvédelmi stratégiájukban tett vállalást, és további 30 százalékos mérséklést ígér.
A klímabarát működést jelentős részben a jegybanki irodák villamosenergia-felhasználása révén sikerült elérni, a megújuló forrásból származó energia aránya ugrásszerűen nőtt, sőt 2022-ben már elérte a 100 százalékot.
Az MNB 2022 őszén energiahatékonysági és takarékossági programot indított, emellett áttért a kiadványainak elektronikus továbbítására jelentősen csökkentetve a papírhasználatot is. Kisebbé tette a karbonlábnyomot az is, hogy az üzleti célú utazások száma is jelentősen csökkent, a külföldi kiküldetéseknél a belső szabályzat alapján pedig figyelembe kell venni a környezeti szempontokat a közlekedési eszközök megválasztásakor - fejtették ki.
Az MNB igazgatósága a következő három évre azt a célt tűzte ki, hogy további 15 százalékkal csökkenti a jegybank működésének széndioxid-kibocsátását. A belső folyamatok környezettudatosabbá tétele mellett folytatódnak a kibocsátást ellentételező jegybanki projektek a hazai természetes élőhelyek - például erdők - fejlesztésére.
Az MNB a továbbiakban is nemzetközi környezettudatossági szabványok alapján fejleszti épületeit, illetve új kezdeményezéseket - például vegyszermentes irodai takarítás, irodai komposztálás - indít el.