A Google anyavállalata, az Alphabet közölte, hogy igazgatótanácsa 70 milliárd dollár értékű részvényvisszavásárlást engedélyezett. Ha a Google végül a teljes összeget visszavásárlásra költi, az a tavalyi ütem folytatását jelentené. Az Alphabet 2022 áprilisában szintén 70 milliárd dolláros részvény-visszavásárlást jelentett be.
Azóta a Google kénytelen volt csökkenteni a költségeket és elbocsátani alkalmazottakat "a megváltozott gazdasági valóságra" és a túlfoglalkoztatásra hivatkozva. A társaság közölte, hogy figyelembe veszi a részvények árfolyamát, valamint a piaci körülményeket, amikor eldönti, hogy mikor vásárolja vissza saját A és C osztályú részvényeit.
Az A osztályú részvények az eredetileg kibocsátott, szavazati joggal járó Google-részvények, míg a C osztályú részvények egy újabb, szavazati joggal nem rendelkező részvényosztály. Léteznek szuper szavazati joggal rendelkező B osztályú részvények is, amelyekkel nem kereskednek nyilvánosan.
Az Alphabet részvényei több mint 3 százalékkal emelkedtek a meghosszabbított kereskedésben, miután a vállalat a Wall Street várakozásait meghaladó bevételről számolt be. Az Alphabet 2022-ben több saját részvényt vásárolt vissza, mint bármely más vállalat az Apple-t leszámítva.
A részvényvisszavásárlások forró politikai témává váltak Washingtonban. A befektetők, mint például Warren Buffett, szeretik a részvényvisszavásárlásokat, mivel a meglévő részvények értékét hatékonyan növelik a forgalomban lévő részvények számának csökkentésével. Buffett a részvényvisszavásárlások kritikusait gazdasági "analfabétáknak" nevezte.
Néhány politikus, köztük Joe Biden elnök, azonban célba vette a részvényvisszavásárlásokat, mondván, hogy azok a vállalat nyereségének rossz felhasználását jelentik az olyan alternatívákkal szemben, mint a fizetésemelések, és hogy a gyakorlat hatékonyan manipulálja a részvényárakat. A Biden-kormányzat által támogatott, a részvény-visszavásárlásokra kivetett 1 százalékos adót tavaly fogadták el - számolt be a CNBC.