Az elmúlt hónapokban csúcsra járatták a kínai gyökerekkel rendelkező videós közösségi szolgáltatás, a TikTok elleni hadjáratot. Miután különféle biztonsági és adatkezelési aggályok merültek fel a főként legfiatalabb korosztálynak szóló, vicces videókra épülő app körül, Donald Trump a Huawei elleni kereszteshadjárathoz hasonlóan támadja a szolgáltatást azzal az indokkal, hogy túl közeli kapcsolatot ápol a kínai kormánnyal, ezért minden bizonnyal kémkedik nekik a felhasználókról.
A csatározás történetének legfrissebb lapja már arról szól, hogy Trump teljesen betiltaná a TikTok elérhetőségét és használatát az Egyesült Államokban, kivéve akkor, ha a cég amerikai részét záros határidőn belül fel nem vásárolja az egészet egy "megbízható" amerikai vállalat. Erre egyébként már többen is bejelentkeztek, a legnagyobb nevek között a Microsoft, a Twitter és az Oracle is jelezte, hogy érdekelné őket az üzlet.
A bizonytalanság viszont a cég körül, és a cégen belül is hatalmas, amit az is jól mutat, hogy mindössze néhány hónappal azután, hogy vezérigazgatóvá választották, lemondott tisztségéről Kevin Mayer, a TikTok vezérigazgatója. A távozó vezető tegnap részletes levelet küldött minden TikTok alkalmazottnak, valamint az anyacég, a ByteDance dolgozóinak is, melyben döntését indokolja.
"Az elmúlt hetekben gyökeresen megváltozott a politikai környezet, és fontos következtetésekre jutottam azzal kapcsolatban, milyen változásokra van szükség a cégstruktúrában, valamint hogy ez mit jelent arra a globális szerepre nézve, amit annak idején elvállaltam. (...) Meg kellett értenem, hogy a munkaköröm, amely főként a TikTok nemzetközi működtetését jelenti, teljesen átalakul annak köszönhetően, hogy az amerikai kormány eladásra kényszeríti a cég amerikai részét" - írta levelében Mayer.
Egyelőre nem tudni, mit tervez a TikTok mögött álló ByteDance az amerikai elnök által erőltetett paktumra válaszként, hivatalos válaszról egyik "kérővel" kapcsolatban sem lehet még tudni. Sajtóközleményben Mayer távozására is csak annyit reagált a cég szóvivője, hogy köszöni a távolzó vezérigazgató munkáját, amelyet az elmúlt hónapok folyamatosan változó politikai környezetében is kiválóan végzett és sok sikert kívánnak neki a jövőben. Szóval ki tudja, lesz-e eladás, vagy valami telejsen váratlannal próbálkoznak - az például érdekes húzás, hogy a TikTok beperelte az amerikai kormányt a versenyjoggal és egyéb üzleti szabályozásokkal ellenkező, hátrányt okozó döntései miatt.