Harmadik alkalommal rendezi meg idén áprilisban az IIR Hungary az AgiCon konferenciát, ahol minden évben a legújabb hazai és nemzetközi agilis trendeket, best practice-eket járják körbe olyan agilis szakemberek közreműködésével, akik minden szempontból a legszűkebb élvonalat képviselik. Külön érdekesség, hogy az eddig megszokott szállodai környezet helyett ezúttal sokkal lazább helyszínt választottak, ahol a résztvevők a hivatalos program után kötetlenül folytathatják majd a beszélgetést.
A sikeres agilis transzformációhoz nem elég, ha csak módszereket adaptálunk, az agilitás ugyanis jóval inkább kultúra, mint módszertan - mondja Kulcsár Bence agilis coach, aki az áprilisi AgiCon konferencián a vállalati kultúra és az agilis módszerek összefüggéseiről tart előadást.
Computerworld: Jellemzően milyen projektekben vagy cégeknél zajlanak ma Magyarországon agilis transzformációk?
Kulcsár Bence: Leginkább nagyvállalatoknál, mégpedig a digitális átállással kapcsolatban. A nagyvállalatok számára ugyanis létfontosságú, hogy digitális csatornákon tudjanak közvetlen kapcsolatban lenni az ügyfeleikkel, illetve így tudják nagyon gyorsan kipróbálni vagy eladni a szolgáltatásaikat. Az innovatív termékek fejlesztésére néhány bank és biztosító inkubációs házakat is létrehozott, ahol azonban sajnos gyakran kiderül, hogy az adott nagyvállalat fejlesztési módszertana egyáltalán nem alkalmas az ilyen gyors, akár a Lean startupra emlékeztető ötlet- és termékvalidációkra. Hiába a jól működő kis inkubációs ház, ha a projekt másik, nagyvállalati oldala nem tud vele lépést tartani. Hogy ez jobban működjön, az egész vállalati IT-nak is hatékonyabbá kellene válnia, hogy képes legyen kiszolgálni az innovatív kezdeményezéseket. Itt jön tehát a képbe a részleges vagy teljes agilis átalakulás.
Kulcsár Bence agilis coach
CW: Hogyan zajlik, és mennyire sikeres ez a folyamat?
KB: A cégek először általában a keretrendszereket kezdik el adaptálni, például a Scrumot. Személyes tapasztalatom: egyre több cég ismeri fel, hogy nem elég pusztán bevezetni bizonyos agilis módszereket, technikákat, hiszen ezek önmagukban nem hozzák meg a várt eredményt, ha nem ágyazódnak bele a tágabb értelemben vett céges kultúrába.
CW: Mi van a módszereken és technikákon túl? Mi vezethet el a valódi agilis átalakuláshoz?
KB: Mindenképpen szükség van kulturális változásra. A vállalati kultúra egyrészt értékek, normák és szabályok halmaza, másrészt maguk az emberek alkotják a legfelsőbb vezetéstől kezdve a junior csapattagokig bezárólag. Azonban viszonylag kevés cég méri fel és modellezi tudományos alapossággal a saját kultúráját, illetve a cégen belül előforduló szubkultúrákat. Ennek következtében az agilis bevezetések során gyakran mindent szabványosítani akarnak, holott a különböző kulturális területekhez más-más agilis keretrendszerek, megközelítések illenének. Sokan gondolják, hogy a Scrum és az Agile két varázsige, ami mindent megold, noha ezek sikeréhez tudni kellene, milyen a jelenlegi céges kultúra, és milyennek kellene lennie a jövőben.
CW: Említene néhány konkrét példát a kulturális modellekre?
KB: Egy egyszerű példa: ha úgy építettük fel a csoportunkat, hogy felvettük a legjobb specialistákat, akik leginkább egyedül dolgoznak, akkor nem fogunk tudni Scrumot alkalmazni, hiszen ez a módszer a kollaboratív munkára és a T-shape típusú generalistákra épül. Ilyenkor vagy elkezdhetünk kollaborációs kultúrát építeni a megfelelő emberekkel, vagy maradhatunk az autonóm munkatársak számára kedvezőbb, kompetenciaalapú kultúránál, viszont ehhez Scrum helyett Software Craftsmanship és Kanban kombinációt választva.
Jelentkezés: conference@iir-hungary.hu, 061-459-7300, www.iir-hungary.hu
Az AgiCon konferencia kiemelt témái
- Lehet, hogy már nem működik az agilis szoftverfejlesztés?
- Mobil alkalmazásfejlesztés agilis alapokon
- Agile coaching
- Agile mindset
- Önszerveződés, agilis csapat- és szervezetépítés
- Agilitás a közigazgatásban
- Agilis transzformáció
- Product Owner fejlesztés
- SAFe
- Mitől jó egy retrospektív?
- Tesztelés Continous Delivery esetén
- DevOps - Software Delivery Lifecycle
- A startupok világa
- Open Space