Hirdetés
. Hirdetés

Afrika egymilliárd dolláros új űrkikötőt kap Dzsibutiban

|

A projekt a tervek szerint a következő öt évben el is készül.

Hirdetés

A Vörös-tenger partján fekvő kelet-afrikai Dzsibuti negyedakkora, mint Magyarország, és alig egymillió lakosa van, a gazdasága meglehetősen fejletlen, de a válságtérségben nyugodt pontnak számít. Fekvése azonban az Egyenlítő közelsége miatt ideális az űrrepülőtér megépítésére. Az új űrkikötő - amely várhatóan hét műholdindító és három rakétakísérleti állomást foglal magában - az első orbitális űrrepülőtér lesz a kontinensen.

Az ország vezetői partnerségi megállapodást írtak alá a Hong Kong Aerospace Technologyval egy műholdak és rakéták indítására alkalmas létesítmény építéséről az északi Obock régióban. Az előzetes megállapodás szerint a dzsibuti kormány "biztosítja a szükséges földterületet (legalább 10 négyzetkilométer és legalább 35 éves futamidővel) és minden szükséges segítséget a dzsibuti űrrepülőtér megépítéséhez és működtetéséhez" - számolt be a Quartz.

Az 1 milliárd dolláros űrkikötő-projekt magában foglalja egy kikötői létesítmény, egy elektromos hálózat és egy autópálya építését is, hogy biztosítsa az űrhajózási anyagok megbízható szállítását. A megállapodás tető alá hozásában Ismail Omar Guelleh dzsibuti elnök vezető szerepet vállalat, így remélhető, hogy a projekt a tervek szerint a következő öt évben el is készül.

Hirdetés

A Touchroad International Holdings Group partnerségével aláírt előzetes megállapodás megnyitja az utat a hivatalos szerződés aláírása előtt, amelyet 2023 márciusára terveznek. A Hong Kong Aerospace Technology közleménye megjegyzi: "a projekt lehetővé tenné a csoport számára, hogy kihasználja a Dzsibuti Köztársaság erőforrásait és a Touchroad afrikai üzleti kapcsolatait, és lehetővé tenné a csoport számára a zökkenőmentes belépést a Dzsibuti Köztársaság űrhajózási üzletágába".

Victor Mwongera, a Kenyatta Egyetem gépészmérnöki tanszékének vezetője szerint a tervezet egy olyan indítóbázist irányoz elő, amely minden afrikait kiszolgál. "Kelet-Afrikát ki fogja mozdítani az alvó állapotból, ami az űralapú innovációk aktív fejlesztését illeti" - magyarázta az afrikai ügyekkel fogalalkozó Bird portál szerint.

Korábban már végeztek kisebb és kísérleti indításokat Afrikában, többek között az olasz üzemeltetésű Broglio (San Marco) Űrközpontban a kenyai Malindiban és az algériai Reggane-ban. Mwongera erősödő tendenciának látja az afrikai űripar bővülését, hiszen számos afrikai ország már saját mikroműholdakat épít és üzemeltet.

A Space in Africa kutatócég 2022-es éves ágazati jelentése szerint az afrikai űr- és műholdipar értéke több mint 19,6 milliárd dollárra emelkedett, amit 14 ország táplál, amelyek 52 műholdat indítottak eddig. Dél-Afrika, Egyiptom, Algéria és Nigéria tudhatta magáénak a legtöbb műholdat a világűrben 2022-ben, mindegyikük több mint öt műholdat indított.

Hirdetés
0 mp. múlva automatikusan bezár Tovább az oldalra »

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.computertrends.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.