"A kínai kormány ösztönzi és aktívan támogatja az internetes fejlesztéseket, és természetesen védi a kínaiak szólásszabadsághoz való jogait" - nyilatkozta Jiang Yu, a Kínai Külügyminisztérium szóvivője. Örömmel vesszük, és üdvözöljük az országunkban zajló külföldi beruházásokat és fejlesztéseket, és továbbra is igyekszünk nyílt piaci helyzeteket teremteni - tette hozzá.
Az USA Kereskedelmi Hivatala szerdán bejelentette: magyarázatot kért Kínától arra, hogy miért blokkolják az amerikai vállalati honlapokat. A Kereskedelmi Világszervezet (WTO) átláthatóságot követelő alapelvére hivatkozva - az internetes cenzúrával kapcsolatban - már több amerikai nagyvállalat is aggodalmát fejezte ki.
Nem árt tudni, hogy a szocialista országban az internetes forgalmak erős kontroll alatt vannak, a kormányellenes és politikailag érzékeny témákat nem kultiválják. Ennek köszönhetően az olyan népszerű amerikai oldalakat sem tudják látogatni a kínaiak, mint a Facebook vagy a Youtube. A Google egyenesen attól fél, hogy az internet ilyenforma blokkolása egyfajta kereskedelmi akadályt is állít a cégek elé.
Amíg a kínai külügyminisztérium szerint az ország internetes politikája tiszta és nyitott, addig az online cenzúrázott oldalak nem ezt bizonyítják. Időnként még az egyébként kínai cégek által üzemeltetett twitter-szerű oldalakat is blokkolják, teszik mindezt minden magyarázat nélkül. A Google márciusi jelentése szerint a kínaiak még a Gmailt is letiltották.
Az Egyesült Államok kereskedelmi hivatala kifejezetten arra törekszik, hogy megértse Kína internetes politikáját annak érdekében, hogy az amerikai vállalatok elkerülhessék weboldalaik letiltását.