Japán, Kína és az Egyesült Államok öldöklő versenyt vív a világ leggyorsabb számítógépének címéért. Ez nem csupán presztízskérdés: a szuperszámítógépek főszerepet játszanak a katonai és tudományos programok feldolgozásában.
Korábban a K nevű japán számítógép volt a bajnok a maga 10,5 petaflopos teljesítményével. (A flop az egy másodperc alatt végrehajtott lebegőpontos művelek számát mutatja: 1 petaflop 10 a 15. hatványon, vagyis egymilliárdszor egymillió műveletet jelent.) 2011-ben a kínai Tianhe-2 vette át a vezetést 54.9 petafloppal, de Japán a Supercomputing 15 konferencián most egy olyan új terv részleteit ismertette, amely a K teljesítményének százszorosát ígéri!
A Flagship2020 fantázianévre hallgató szuperszámítógépet a Fujitsu és RIKEN kutatóintézet fejleszti. A 2020-ban üzembe álló gép Linuxon alapul, és olyan 6D-s hálótervet használ, amely sokkal több párhuzamosan dolgozó CPU, memória- és tárolóegység összekapcsolását teszi lehetővé, mint a jelenlegi konstrukciók.
Közben a vetélytársak sem tétlenkednek: az Egyesült Államokban 2019-re készül el a 180 petaflopos Aurora, és Kína is 100 petaflopot meghaladó teljesményű gépet tervez.