November 20-23. között ismét Budapesten tartja ülését a World Science Forum (WSF - Tudomány világfóruma). A Magyar Tudományos Akadémia (MTA) szervezésében megvalósuló nemzetközi rendezvény fő témája idén a tudomány és a szakpolitika kapcsolata lesz a globális átalakulások idején. Az esemény mintegy ötszáz miniszteri szintű küldött, tudományos szervezetek vezetői és képviselői, szakpolitikai szakértők, tudósok és kutatók részvételével kezdődik szerdán.
A résztvevők 19 plenáris és tematikus ülésen csaknem száz előadás keretében arról egyeztetnek majd, hogyan tudják elősegíteni a tudomány vívmányainak érvényesülését a szakpolitikai intézkedésekben.
A háromnapos konferencia fővédnöke Sulyok Tamás köztársasági elnök, házigazdája és főszervezője Freund Tamás, az MTA elnöke. Az eseményen felszólalnak többek közt Hszing Csü és Lidia Brito, az UNESCO főigazgató-helyettesei, Sir Peter Gluckman, az International Science Council (ISC) elnöke és Sudip Parikh, az American Association for the Advancement of Science (AAAS) vezérigazgatója.
A globális tudománydiplomácia legrangosabb eseményei közé sorolt WSF-sorozat a tudomány és a társadalom közötti párbeszéd előmozdítása iránt elkötelezett befolyásos nemzetközi tudományos szervezetek hosszú távú partnerségének eredménye, amely kétévente jóval több mint száz országból vonzza a tudomány magas szintű képviselőit.
"Az idei esemény különleges lehetőséget kapott arra, hogy a tudomány, a politika és a társdalom közötti őszinte párbeszédet elősegítse, mivel egybeesik Magyarország soros uniós elnökségével. Megtiszteltetés, hogy ebben az időszakban ismét mi lehetünk a házigazdái a több mint húsz éve az MTA kezdeményezésére Budapestről indult kiemelkedő nemzetközi tudományos konferenciának" - emelte ki a közleményben Freund Tamás, az MTA elnöke.
"Hiszünk a párbeszéd erejében. A WSF2024 célja, hogy elősegítse a szemléletváltást és világszerte erősítse az együttműködést a kormányzati és tudományos szervezetek, az ipar, a tudományos média, civilszervezetek és a társadalom egészének tagjai és képviselői között" - tette hozzá.
A 2003 óta kétévente megrendezett fórum az UNESCO, az ISC, az AAAS, az InterAcademy Partnership (IAP), a The World Academy of Sciences (TWAS), a European Academies' Science Advisory Council (EASAC), a Global Young Academy (GYA) és házigazdaként az MTA közös szervezésében valósul meg.
Felszólalók lesznek még többek között az afrikai, amerikai, brazil, indiai és kínai tudományos akadémiák képviselői, kormányzati döntéshozók a világ minden tájáról, az európai tudományfinanszírozó szervezetek tömörítő Science Europe képviselői, az OECD tudomány, technológiai és innovációs igazgatója, a Fehér Ház tudomány- és technológiapolitikai igazgatóhelyettese, az Egyesült Államok külügyminisztériumának tudományos és technológiai főtanácsadója és további számos kiemelkedő tudós és kutató.
A WSF2024 részeként rendezik meg a Science Expót is a Szépművészeti Múzeumban november 21-23. között. Az interaktív kiállítás Magyarország vezető egyetemeinek, kutatóintézeteinek és a gazdasági szektor szereplőinek közös eredményeit mutatja be.
A WSF2024 programja online követhető lesz a https://worldscienceforum.org linken.