Hirdetés
. Hirdetés

Újabb innováció a fenntartható mezőgazdasági technológiák sorában

|

A terméshozamok előrejelzését és a növénybetegségek azonosítását segítő kutatási program indult az SZTE-n.

Hirdetés

Műholdképek, drónfelvételek térbeli adatelemzésével segíti a földmegfigyelési programok széles körű alkalmazását a haszonnövények terméshozamának pontos előrejelzésében, a növénybetegségek korai azonosításában az a projekt, amely a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) Advanced kutatási pályázatának támogatásával indult a Szegedi Tudományegyetemen (SZTE).

A felsőoktatási intézmény közkapcsolati igazgatóságának közleménye szerint a fenntartható mezőgazdaság iránti növekvő globális igény miatt pontos és hatékony módszerek szükségesek a terméshozam-értékeléshez és a betegségek felismeréséhez. A búza a világ három legfontosabb élelmiszernövényének egyikeként különösen érzékeny a különböző stressztényezőkre. A búza stresszszintjeinek azonnali azonosítása és értékelése kulcsfontosságú a termesztése során a hatékony növényvédelmi stratégiák végrehajtásához.

A kutatást vezető Mucsi László szerint az egészséges és beteg növények, különös tekintettel őszi búzafajták és betegségeik spektrális tulajdonságuk (eltérő fényvisszaverési jellemzőik) alapján azonosíthatók a különböző képalkotó berendezések adatainak feldolgozásával.

Hirdetés

A négy évig tartó projekt célja a fejlett módszerek alkalmazása a terméshozam-értékelésre, a növényi betegségek és a tápanyagszint felismerésére hiperspektrális képalkotó és mesterséges intelligencia technikákkal, laboratóriumi, szántóföldi, drónok hordozta és műholdas szenzorok integrálásával.

A kutatás legfontosabb eredménye lesz a sokdimenziós - több száz rétegből álló - adathalmazok gyors elemzése mély tanulási vagy gépi tanulási módszerekkel, annak érdekében, hogy a stresszhatások felismerése és az ezekre vonatkozó térbeli információk azonnal eljuthassanak a végfelhasználókhoz.

A kutatási program kiváló lehetőséget biztosít arra, hogy a szakemberek az alapkutatási eredményeikkel felkészüljenek a 2028-29-ben induló, az Európai Űrügynökség által koordinált, CHIME hiperspektrális műholdakon alapuló földmegfigyelési programra.

A projekt 120 millió forintos támogatást nyert az NKIFH Advanced kutatási pályázatán, amely célja, hogy a tudományterületükön nemzetközileg elismert szakembereket segítse témájuk továbbvitelében. A pályázaton 96 kiemelkedő kutató nyert összesen mintegy 10 milliárd forint támogatást.

Hirdetés
0 mp. múlva automatikusan bezár Tovább az oldalra »

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.computertrends.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.