Hirdetés
. Hirdetés

Titokzatos radioaktív nyomot találtak a Csendes-óceán mélyén

|

Még a tudósokat is zavarba ejti az új felfedezés.

Hirdetés

Egy nemzetközi kutatócsoport meglepően magas szintű berillium-10 izotópot talált az óceánfenék mintáiban, és úgy vélik, hogy ez akár egy több mint 10 millió évvel ezelőtti kozmikus sugárzáskitörés következménye is lehet.

A berillium-10 egy ritka radioaktív izotóp, amely akkor keletkezik, amikor a kozmikus sugarak ütköznek az oxigénnel és a nitrogénnel a Föld felső légkörében. Ezután az esővel a felszínre kerül, majd az óceánfenéken rakódik le viszonylag egyenletes ütemben.

Azonban a kutatók, amikor 10 millió évvel ezelőtti rétegeket vizsgáltak, kétszer akkora berillium-10 koncentrációt találtak, mint amire számítottak.

Dr. Dominik Koll, a német Helmholtz-Zentrum Dresden-Rossendorf kutatója így nyilatkozott a felfedezésről:

"Egy eddig ismeretlen anomáliába botlottunk."

Rejtély a mélyben - földi vagy kozmikus eredetű?

A kutatás eredményeit a Nature Communications tudományos folyóiratban tették közzé. A mintákat a Csendes-óceán mélyéről gyűjtötték, és ezek főként vasból és mangánból álló ferromangánkéregből származnak.

A rendkívül érzékeny gyorsítós tömegspektrometria segítségével kimutatták, hogy egy eddig ismeretlen berillium-10-csúcs jelent meg 10 millió évvel ezelőtt.

Hirdetés

A kutatók két lehetséges magyarázatot találtak erre a szokatlan jelenségre:

- A földi eredetű elmélet szerint az óceáni áramlatok drámai megváltozása az Antarktisz körül 10-12 millió évvel ezelőtt megváltoztathatta a berillium-10 eloszlását is, ami azt eredményezhette, hogy a Csendes-óceánban különösen magas koncentrációban halmozódott fel.

- A kozmikus eredetű elmélet szerint a Földet egy közeli szupernóva robbanásának utóhatásai érhették, amely intenzív sugárzást zúdított a bolygóra. A Föld átmenetileg elveszíthette védőpajzsát, a helioszférát, amikor áthaladt a sűrű csillagközi felhőn.

Ha az utóbbi teória igaz, akkor a berillium-10 szintjének világszerte magasabbnak kellene lennie ebben az időszakban.

Miért fontos ez a felfedezés?

A kutatók szerint ennek az anomáliának óriási jelentősége lehet a múltbeli események pontosabb időbeli meghatározásában.

A radioaktív izotópos kormeghatározás általában megbízható, de a kutatóknak szükségük van globálisan érvényes időbeli viszonyítási pontokra. Például a C14 izotópcsúcsok segítenek a tudósoknak a nukleáris fegyvertesztek korszakába eső minták pontos időbeli behatárolásában.

Dr. Koll szerint azonban az évmilliókra visszatekintő időszakok esetében még nincsenek ilyen kozmogén időjelzők. "Ez a berillium-anomália azonban ilyen referenciaértékké válhat."

A kutatók további minták vizsgálatát tervezik, hogy megállapítsák, vajon a berillium-10 csúcs világszerte kimutatható-e. Ha sikerül igazolni, hogy a jelenség globális, az új időjelzőként szolgálhatna a földtörténeti vizsgálatok során.

Hirdetés
0 mp. múlva automatikusan bezár Tovább az oldalra »

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.computertrends.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.