Egy kínai műhold mindössze 42 másodperc alatt készített nagyfelbontású képeket az amerikai San Francisco városáról. Az űreszköz állítólag nagy sebességgel pörögve is nagyon stabil tudott maradni, így a kép tiszta maradt.
A szóban forgó műholdat, egy kisméretű, egytonnás Peking-3 űrszondát még júniusban indították az űrbe. A műhold képes nagy felbontású, 50 centiméter per pixel felbontású képeket készíteni az 500 kilométeres magasságból, ahol parkol.
"Kína viszonylag későn kezdte el a moduláris felépítésű műholdas technológiát, de rövid idő alatt számos áttörést ért el" - mondta Yang Fang, a DFH Satellite Company vezető kutatója.
A tesztek során az űreszköz a San Francisco-i öböl körüli hatalmas területet vizsgált meg mélyrehatóan, mintegy 3800 négyzetkilométert fedve le mindössze 42 másodperc alatt - jelentette a kínai média a projekt mögött álló kutatókra hivatkozva.
Technológiánk színvonala elérte a világ élvonalát.
A műhold mögött álló kutatócsoport azt állítja, hogy az űreszköz a valaha épített legfürgébb megoldás. Az, hogy a műhold rekordidő alatt képes ilyen hatalmas területeket lefedni, a fedélzeti mesterséges intelligencia segítségével érhető el, amely segít a stabilizálásban. A Peking-3 állítólag képes önállóan megtervezni repülési útvonalát, és akár 500 területet is megfigyelhet, miközben egyetlen nap alatt közel 100-szor kerüli meg a Földet.
🇨🇳#China's Beijing-3 satellite rotates 10°/sec, taking images at 50 cm/pixel while wildly rolling & yawing, allowing better overall performance than US competitors though not as sharp {30 cm/pixel}
— Devi Rhamesz (@ChrliesWarchest) December 27, 2021
Response time is 2-3 times faster than WorldView-4, US' most advanced observation pic.twitter.com/iHOC0MU8Vr
A tesztek során a műhold állítólag másodpercenként akár 10 fokos sebességgel is pörgött. A régebbi műholdaknál az ilyen sebesség elkerülhetetlenül rezgéseket okoz, ami befolyásolja a képminőséget.
A legtöbb létező műholdnak a bolygó felszínéről készült felvételek készítése közben egy helyben kell maradnia, valamint többször is át kell haladnia egy terület felett, mivel csak egy szűk szeletet tud lefényképezni a közvetlenül alatta lévő földterületről. A Peking-3 amellett, hogy Amerika nyugati partvidékét is "rápillantott", a kutatócsoport szerint a kínai Jangce folyó mentén is képes volt pásztázni, egyetlen áthaladással megörökítve a kanyargós, 6300 kilométer hosszú vízi út területét.