Kína egy mesterséges Holdat épített a Földön, amely alacsony gravitációs körülményeket szimulál - ez az első ilyen jellegű létesítmény. Ez várhatóan kulcsszerepet játszik majd Kína jövőbeli holdi küldetéseiben.
Li Ruilin, a Kínai Bányászati és Technológiai Egyetem tudósa kedden arról beszélt, hogy a keleti Huzhou városában található mesterséges hold projektet várhatóan a következő hónapokban indítják el hivatalosan.
Li szerint a program "a maga nemében az első a világon", és teljesen új szintre emeli a holdszimulációt, mivel képes a gravitációt "eltüntetni", ami "addig tarthat, ameddig csak akar".
A létesítmény egy vákuumkamrából áll, amelyben egy 60 cm átmérőjű mini "Hold" található. A holdszerű tájat sziklák és por alkotja, amelyek olyan könnyűek, mint ami a mi égi kísérőnkön találhatóak.
A tájat a Holdhoz hasonlóan mágneses mező tartja - ahol a gravitáció körülbelül egyhatoda a földi gravitációnak. Ez azt jelenti, hogy bizonyos könnyű tárgyak, például egy béka vagy egy gesztenye, képesek lebegni.
Li szerint a projekt valószínűleg fontos szerepet fog játszani a kínai holdi műveletek előkészítésében, lehetővé téve a tudósok számára, hogy teszteljék a berendezéseket, és akár megelőzzék a tévedéseket, amelyek költségesnek bizonyulhatnak a Holdon.
"Egyes kísérletek, mint például az ütközésvizsgálat, csak néhány másodpercet vesz igénybe a szimulátorban" - mondta Li, hozzátéve, hogy "mások viszont, mint például a kúszásvizsgálat, több napig is eltarthatnak".
A tudós megjegyezte, hogy a létesítményt arra is fel lehetne használni, hogy teszteljék, működik-e a 3D nyomtatás a Holdon, vagy hogy a holdi települések képesek lennének-e túlélni.
"A szimulált környezetben végzett egyes kísérletek fontos támpontokat is adhatnak, például azt, hogy hol keressük a felszín alatt rekedt vizet" - mondta.
Li elmondta, hogy a létesítmény létrehozásához számos technikai újításra volt szükség, megjegyezve, hogy a mágneses erők olyan erősek, hogy szétszakíthatják az olyan alkatrészeket, mint a szupravezető vezetékek, és számos fém alkatrészt használhatatlanná tesznek.
Hozzátette, hogy a létesítmény, amelyet Andre Geim kísérletei ihlettek, amikor mágnessel lebegtetett egy békát, nyitott lesz a világ minden tájáról érkező kutatók számára.