Hirdetés
. Hirdetés

Kína felgyorsítja holdraszállási programját - 2030-ra űrhajósokat küld égi kísérőnkre

|

A kínai holdprogram ambiciózus, ám a mostani bejelentések alapján következetes technológiai fejlesztés és tudományos megalapozottság jellemzi. Ha a 2030-as céldátumot sikerül tartani, Kína új korszakot nyithat az emberiség űrkutatásában.

Hirdetés

Kína újabb lépéseket tett afelé, hogy az Egyesült Államok és a Szovjetunió után a világ harmadik olyan nemzete legyen, amely embert juttat a Holdra. A Kínai Űrügynökség (CMSA) bejelentése szerint a személyzettel végrehajtandó Hold-misszió előkészületei sikeresen haladnak, a kulcsfontosságú űreszközök fejlesztése és prototípusainak tesztelése pedig már folyamatban van.

Lin Xiqiang, a CMSA helyettes vezetője egy szerdai sajtótájékoztatón közölte:

"A Holdra szállásra irányuló emberes űrmisszió előkészítése jelenleg a terveknek megfelelően, sikeresen halad. A Hosszú Menetelés-10 hordozórakéta, a Mengzhou nevű személyszállító űrhajó, a Lanyue holdkomp, a Wangyu holdi szkafander, valamint a Tansuo nevű holdjáró prototípusai fejlesztés és tesztelés alatt állnak."

A kínai űrprogram célja, hogy 2030-ig embereket juttassanak a Hold felszínére, ahol különféle tudományos kutatásokat végeznének.

Kína holdkutatási törekvései a Csang-o-program névre hallgatnak, amely mitikus kínai holdistennőről kapta nevét. A program több fázisból áll: először a Hold körüli keringés, majd a leszállás, végül a visszatérés következik.

Hirdetés

A program első lépcsője, a Csang'e-1 holdszonda 2007-ben indult útjára, és 2009-ig működött. Küldetése során a kínai tudósok először készíthettek hőtérképet a Hold felszínéről, ami alapvető fontosságú volt a későbbi küldetések tervezésében.

A CMSA bejelentése szerint Kína az emberes holdprogram minden kulcselemét saját fejlesztésben készíti. Az új generációs Hosszú Menetelés-10 rakéta a misszió hordozóeszköze lesz, amely képes az űrhajósokat és a holdkompot együttesen eljuttatni a Hold körüli pályára.

A Mengzhou űrhajó szolgál majd a személyzet szállítására, míg a Lanyue holdkomp végzi el a tényleges leszállást a Hold felszínére. A Wangyu szkafander biztosítja az űrhajósok életben maradását a kíméletlen környezetben, a Tansuo holdjáróval pedig a felszíni kutatásokat végezhetik el.

Kína hosszú távú célja nemcsak a Hold elérése, hanem egy fenntartható holdi kutatóbázis kiépítése is, amely lehetőséget teremtene a jövőben még összetettebb küldetések - például Mars-missziók - előkészítésére.

Hirdetés
0 mp. múlva automatikusan bezár Tovább az oldalra »

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.computertrends.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.