A tavalyi kémiai Nobel-díjat három olyan kutató kapta, aki kitalálta, hogyan lehet atomláncokból nanogépeket készíteni. A Nature-ban megjelent új tanulmány most arról számol be, hogy a tudósok már meg is építettek néhány ilyen nanogépet. Fény hatására ezek speciális sejteket támadnak meg, és a membránjukon áthatolva elpusztítják őket.
A nanogépek átmérője a hajszál ötvenezred része. Mindegyik egy olyan proteinre érzékeny, ami egy bizonyos sejtben található, így könnyen megtalálják a célt.
Fény hiányában megülnek a sejten, de ha fényt kapnak, 3 millió fordulat/másodperc sebességgel pörögni kezdenek, és ez biztosítja az energiát a sejtfal átszakításához. Lyukat vágnak a sejtekbe, és percek alatt végeznek velük.
A kutatások végcélja az emberi szervezetben megjelenő rákos sejtek elpusztítása. Ettől azonban még távol vagyunk, a kísérletek egyelőre a mikroorganizmusok szintjén folynak.
A jövőben azonban a nanogépek új távlatokat nyithatnak a gyógyításban, például gyógyszereket juttathatnak el a sejtekbe, illetve daganatokat semmisíthetnek meg tökéletes pontossággal.