Magyar fejlesztés segíthet az EU-tagállamok felsőoktatási intézményein kiadott diplomák biztonságos, könnyen hozzáférhető tárolásában - jelentette be a Gábor Dénes Egyetem.
Az intézmény a módszertani hátteret biztosítja a fejlesztéshez, amelyben a blokklánc-technológiát jól ismerő Galaxissal és a Neptun tanulmányi rendszert fejlesztő Campus Codeworks Zrt-vel működik együtt. Technológiai megoldásukkal belföldön már 2026-tól elérhető lehet a digitális diplomaadatbázis, ezt követően terjeszthetik ki azt uniós szintre.
Ilyen fejlesztésre azért van szükség, mert az EU-ban még mindig nincs olyan digitális rendszer, amely a területén működő mintegy 4 ezer felsőoktatási intézmény diplomáit közösségi szinten elérhetővé tenné.
Az új technológia mind az egyetemeknek, mind a hallgatóknak megkönnyíti majd a hozzáférést a dokumentumokhoz, támogatja azok digitális kezelését, kiadását, érvénytelenítését, frissítését, és egyszerűsíti az intézmények közötti adatáramlást.
A kezdeményezés nem a diploma kibocsátásának folyamatát egységesíti, csupán blokklánctechnológiával digitálisan elérhetővé és ellenőrizhetővé tenné azokat. A Neptun révén belföldön már biztosított a felsőoktatási intézmények egységes platformja, a fejlesztés nemzetközi szinten is bebizonyíthatná, hogy Magyarország komoly tudással rendelkezik technológiai területen.
A rendszert kiszolgáló technológiai háttér létrehozása az EBSI (European Blockchain Services Infrastructure, Európai Blokkláncszolgáltatási Infrastruktúra) feladata, amely a honlapján olvasható bemutató alapján az egész EU-ra kiterjedő, határokon átnyúló szolgáltatásokat biztosít a tagállami kormányok, önkormányzatok, vállalkozások és állampolgárok számára.