Vlagyimir Putyin orosz elnök arra utasította a kormányt és a Sberbankot, az ország legnagyobb bankját és technológiai innovátorát, hogy működjenek együtt Kínával a mesterséges intelligencia fejlesztése érdekében.
A decemberi, mesterséges intelligencia témájú konferenciát követően kiadott utasítás Mihail Mishustin miniszterelnököt és German Grefet, a Sberbank vezérigazgatóját bízta meg a kezdeményezés élére. Az elért eredményekről 2025 áprilisára várható jelentés.
A partnerség célja, hogy kihasználja Kína mesterséges intelligenciával kapcsolatos szakértelmét, amelyet a világ legfejlettebbjei között tartanak számon. A Sberbank, amely Oroszországban vezető szerepet tölt be a mesterséges intelligencia fejlesztésében, számos projektje során Kínát tekintette kulcsfontosságú inspirációnak. Alexander Vedyakhin, a bank első elnökhelyettese nemrégiben a kínai mesterséges intelligencia áttöréseinek tulajdonította a Sberbank saját ambícióinak kialakítását.
Kína nagymértékben fektetett be a mesterséges intelligenciába, és a 2017-ben indított "Újgenerációs mesterséges intelligencia fejlesztési terv" szerint 2030-ra globális vezető szerepet kíván betölteni.
Peking gyorsan bevezette a mesterséges intelligenciát különböző ágazatokban, többek között a gyártásban, az egészségügyben és a közlekedésben, és vezető szerepet tölt be a mesterséges intelligencia szabadalmi bejelentésekben, különösen a generatív mesterséges intelligencia technológiák terén. 2014 és 2023 között a kínai szervezetek több mint 38 000 generatív AI-szabadalmat nyújtottak be, ami a világ összes ilyen bejelentésének mintegy 70%-át teszi ki.
A kínai kutatók jelentősen növelték az AI szakirodalomhoz való hozzájárulásukat. Kína már 2020-ban megelőzte az Egyesült Államokat a mesterséges intelligenciával kapcsolatos folyóirat-hivatkozások teljes számát tekintve.
A decemberi konferencián Putyin azt is hangsúlyozta, hogy fokozni kell az AI orosz fejlesztésekre irányuló erőfeszítéseket. Szorgalmazta az AI kiterjesztett használatát az iskolákban a diákok tanulásának javítása érdekében, valamint a helyi önkormányzatok támogatását a mesterséges intelligencia közigazgatásba való integrálásához.
Az orosz elnök bejelentette, hogy az AI segített a rablások 10,5-szeresére, a lakásbetörések 34,5-szeresére csökkentésében. 2024 decemberében az ország bevezette az első mesterséges intelligencia-tankönyveket az 5-9. osztályos diákok számára. Ezek a tankönyvek bevezetést nyújtanak a mesterséges intelligenciába, részletezve, hogyan működik, hogyan lépnek vele kapcsolatba a szakemberek, és hogyan alkalmazzák a különböző iparágakban. "Oroszországnak nemcsak a mesterséges intelligencia megalkotása, hanem annak elfogadása és integrálása terén is világelsővé kell válnia, kivétel nélkül az életünk minden területén" - mondta.