Hirdetés
. Hirdetés

A világ 50 legnagyobb technológiai vállalata közül ma már csak négy európai

|

Az Európai Bizottság jelentése szerint a magas energiaárak és a bürokrácia a vállalatok áttelepülésére kényszeríti a vállalatokat.

Hirdetés

Az EU veszít vonzerejéből a vállalkozások számára, és sok vállalat inkább máshová költözik - írja az Európai Bizottság gazdasági beszámolója. A jelentés megjegyzi, hogy a világ 50 legnagyobb technológiai vállalata közül ma már csak négy európai.

"Üzletileg Európa vonzereje csökken" - áll a dokumentumban, amelyet hivatalosan ezen a héten tettek közzé.

Mint ismeretes, 2008 és 2021 között az EU-ban alapított úgynevezett unikornis startupok közel egyharmada külföldre, főként az Egyesült Államokba helyezte át székhelyét. Az unikornisok olyan magántulajdonban lévő cégek, amelyek értéke meghaladja az 1 milliárd dollárt, és gyakran technológiai fókuszúak, nagyon gyorsan növekednek és sok befektetést vonzanak. Azzal, hogy a technológiai fejlesztések révén új iparági szabványokat állítanak fel, a feltételezések szerint makroszinten a gazdaságok javát szolgálják.

A legismertebb, Európában alapított, de később az Egyesült Államokba áthelyezett székhelyű unikornisok közé tartozik a svéd fintech Klarna, a román alapítású, robotizált folyamatokra specializálódott UiPath és a svéd Spotify zenei streaming szolgáltatás.

Hirdetés

A dokumentum a blokk gazdasági versenyképességének egyik fő gyenge pontjaként emeli ki a strukturálisan magas európai energiaárakat, amelyek két-háromszor magasabbak, mint az Egyesült Államokban. A magas bürokrácia szintén problémát jelent, mivel növeli a költségeket és bonyolítja a vállalkozások létrehozásának és fenntartásának folyamatait, akadályozva az innovációra és a gyors méretnövelésre való képességüket. Emellett a jelentés szerint az EU termelékenysége - vagyis az, hogy egy munkaórával mennyi hozzáadott értéket állítanak elő - csökken, és messze elmarad az Egyesült Államokétól.

A jelentés részletezi továbbá a képzett munkaerő hiányát a blokkban, ami megakadályozza, hogy az európai belső piac teljes mértékben kiaknázza potenciálját.

Markus Ferber európai parlamenti képviselő a jelentést kommentálva úgy fogalmazott, hogy azt az uniós döntéshozók számára cselekvési felhívásnak kell tekinteni, és hangsúlyozni kell a strukturális reformok végrehajtásának sürgősségét.

"A jelentésből kiderül, hogy a versenyképesség kérdésének a jövőben a Bizottság munkájának központi témájává kell válnia. A jólét jelentős csökkenésének veszélye áll fenn" - jelentette ki.

Novemberben Mario Draghi, az Európai Központi Bank korábbi elnöke is arra figyelmeztetett, hogy az EU-nak sürgősen jelentős gazdasági átalakításra van szüksége a versenyképesség visszaszerzése és a további hanyatlás megakadályozása érdekében. Draghi hangsúlyozta, hogy az USA-val és Kínával szembeni lemaradás megszüntetéséhez jelentős innovációs beruházásokra van szükség, és becslése szerint évente akár 800 milliárd euróra (820 milliárd dollár), vagyis az EU GDP-jének mintegy 5%-ára is szükség lehet.

A dpa szerint az Európai Bizottság várhatóan február végén nyújt be egy nagyszabású jogalkotási javaslatot a blokk jelenlegi gazdasági kihívásainak kezelésére.

Hirdetés
0 mp. múlva automatikusan bezár Tovább az oldalra »

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.computertrends.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.