Megfelelő infrastrukturális feltételek és IT-költségvetés hiányában a hazai nagyvállalatok zöme, bár igénye lenne rá, legfeljebb kísérletezik a harmadik platformot alkotó technológiák némelyikével – felhővel, big datával, in-memory feldolgozással és valós idejű analitikával –, tényleges migrációba azonban egyelőre nem tud belevágni – hangzott el az International Data Corporation (IDC) magyar leányvállalatának tegnapi konferenciáján, amely az adatközpontok átalakításával foglalkozott.
A mainframe-ek reneszánsza az utóbbi pár évben egyre többet foglalkoztatja a szakmát, ahogyan – világszinten – egyre több szervezet dönt magánfelhő környezet kialakításáról. Magasabb beszerzési áron lehet ugyan hozzájutni a nagygépekhez, mint az x86-os szerverekhez, a mainframe-ek azonban költséghatékonyabban üzemeltethetők, és az alkalmazások licencelése is egyszerűbb, jobban optimalizálható ezen a platformon – mondta Bagi Bence, az IDC Hungary elemzője. Hosszabb távon a mainframe olcsóbb választás lehet, annál is inkább, mert míg az x86-os szerverek ára 7-8 százalékkal nőtt tavaly, és idén is 4-5 százalékkal emelkedhet, addig a nagygépeké 3-4 százalékkal csökkent az elmúlt évben.
További lehetőség, hogy olyan energiahatékony rendszerek irányába nyit a vállalat adatközpontjában, mint a 64 bites ARM processzorarchitektúrára épülő szerverek. Tavaly a HP elsőként hozott ki ilyen modelleket Moonshot termékcsaládjában, és azóta más gyártók is követték. Szem előtt kell tartani azonban, hogy ezek a szerverek csak bizonyos feladatokra – például webkiszolgálásra vagy HPC alkalmazásokhoz – használhatók jól. Ezt az AMD is elismeri, amely két éve nagy lendülettel vetette bele magát a 64 bites ARM processzorok gyártásába, de idén visszavett a tempóból.
Azokon a területeken, amelyeken a versenyképesség megtartása érdekében gyorsan kell lépnie a vállalatnak, az ugyancsak adott feladatra – pl. big data alkalmazásokra, közel valós idejű analitikára – optimalizált, integrált rendszerek jelenthetik a megoldást. Beszerzésük nagyobb beruházást jelent, amely azonban az elérhető üzleti előnyök folytán megtérül.
Minden más esetben érdemes a nyilvános felhőszolgáltatások használatát is mérlegelni, amennyiben ezt a külső és belső szabályozás megengedi. A legnagyobb értéket ugyanis a legtöbb vállalat számára az adatközpont kiterjesztése, a hibrid környezet adhatja.