Ehhez az alkuhoz még a tagállamoknak is hozzá kell járulniuk, és az egyetértés "beszerzéséről" már nem a lett, hanem a július elsején hivatalba lépő luxemburgi EU-elnökségnek kell majd gondoskodnia.
A 2017-es eltörlés a kompromisszum értelmében annyiban nem lesz teljes és feltétlen, hogy az uniós tagországok közötti mobil távközlési szolgáltatást nyújtó vállalkozásoknak megmarad a joguk az úgynevezett "tisztességes felhasználási irányelvek" alkalmazására, amelyek alapján továbbra is díjkötelezettséggel sújtható a "visszaélésszerű barangolás". Az olyan mobilhasználat, amelyet nem a mobilkészüléket regisztráló tagországban folytatnak, akkor nem minősül visszaélésszerűnek, ha "időnkénti utazáshoz" kapcsolódik.
Az országhatárokat átlépő, "barangolásos" mobilhasználat különdíját lépcsőzetesen számolják fel. Már az elmúlt években is fokozatosan csökkentek a roamingdíjak az EU-n belül. Jövő április 30-án újabb díjcsökkentést hajtanak végre, akkortól legfeljebb percenként 5 eurócent roamingdíj felszámítása válik majd lehetővé telefonálás esetén, 2 centet SMS-enként, illetve adatforgalomban minden megabyte után 5 centet lehet majd csak felszámítani.
Az Európai Parlament a roamingdíjak mielőbbi eltörlése mellett lett volna, a tagállami kormányokat megjelenítő Tanácsban azonban ezt nem sikerült keresztülvinni, ezért került sor az uniós intézményközi egyezetésre, amely a mostani megállapodáshoz vezetett.
Ujhelyi István szocialista EP-képviselő szerint ugyanakkor nem teljes siker a roamingdíjak kivezetéséről hozott döntés.
Ujhelyi közleményben emlékeztetett, hogy az EP már idén év végén végleg eltörölte volna a barangolási költségeket, de a társjogalkotó tagállami kormányok "a csúsztatott, fokozatos kivezetést erőszakolta ki kompromisszumos megoldásként".
Az MSZP-s politikus elgondolkodtatónak nevezte, hogy a tagállami kormányok, "beleértve a magát unortodox rezsicsökkentőnek valló Orbán-kormányt is, inkább a befolyásos országok befolyásos lobbijának engedtek".
Ujhelyi közölte, hogy azt is, hogy ő csak olyan döntést tud támogatni, amely az emberek terheinek mihamarabbi és minél jelentősebb csökkentésével jár, egyúttal pedig a digitális világforradalom idején versenyképessé teszi Európát. "Ez pedig, csak részben az" - zárta közleményét az MSZP alelnöke.