Piros Attila, az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium szakállamtitkára az MTI-nek kedden elmondta: a több száz résztvevő - köztük miniszterek, államtitkárok és szakértők - a schengeni csatlakozás utáni helyzetről, a csatlakozás hatásairól és mindazokról a kérdésekről tárgyalnak, amelyek szükségessé teszik az együttműködés erősítését. Az államtitkár az iránykeresés részeként említette az információk áramoltatásával vagy az amerikai mintájú légiutas-azonosító rendszer európai bevezetésével kapcsolatos vitát.
Az előbbivel kapcsolatban Piros Attila utalt arra: a biztonság erősítésének rendkívül fontos előfeltétele az információáramlás. Az információk mennyisége, minősége és mélysége azonban összeütközésbe kerülhet egy másik alkotmányos alapjoggal, a személyiségi jogok védelmével. Ennek fényében kell egyebek között azt meghatározni, hogy mire terjedhet ki az adatgyűjtés, és kik gyűjthetnek adatokat, illetve miként ellenőrizhető azok felhasználása.
A schengeni bővítés utáni helyzettel kapcsolatban elmondta: az együttműködés fő területét a határokon átnyúló bűnözés, illetve bűnüldözés jelenti. A kétnapos kongresszus legfőbb célja annak értékelése, hogy az említett területen jelentkező feladatok miként valósulnak meg, melyek az új kihívások, és melyek a biztonsági hiányosságok.
Az államtitkár emlékeztetett arra, hogy a tagállamok a határbiztonság erősítése érdekében - az adatgyűjtés, illetve tárolás céljából - már korábban a második generációs Schengeni Információs Rendszer, a SIS II. működtetéséről állapodtak meg. A szóban forgó informatikai rendszer még fejlesztés alatt áll, s jelenleg annak egyszerűsített, Portugália által javasolt változata van érvényben. Noha a SIS II. rendszer jóval fejlettebb és gyorsabb lesz a mostaninál, az jelen pillanatban kielégíti az uniós elvárásokat. A kongresszus résztvevői mindenesetre az új informatikai rendszer bevezetésének feltételeiről is tárgyalnak.
(MTI)