Az amerikai emachines egy régebbi akvizíció során került az Acerhez. A céget olcsó számítógépeiről ismerik a tengerentúlon, és az Acer gyakorlatilag Európában is a nevesincs gyártók konkurenseként veti harcba a márkát. Ami az emachines kínálatából eddig láttunk, az egészen meggyőző volt. Az Acer a csúcstechnológiát nyilvánvalóan a saját neve alatt forgalmazott gépekhez tartogatja, az emachinest igáslónak szánja, itt ilyesmit nem is érdemes keresni. Az E725 is ilyen igavonó, az asztali gépeket pótló kaliber, nagy kijelzővel.
Ellentétben azonban a sok noname konkurenssel, nem követi el azt a hibát, hogy az emachines gépeket pocsék anyagokból építi fel. A felhasznált műanyagok kellemes tapintásúak, az embernek a hátán nem szalad végig egy komplett borsófőzelék attól, ha hozzájuk ér. Ne számítsunk drága fémötvözetekre, hiszen minden műanyagból van a gépeken, de nincs szó az "Csak össze ne fogja a kezem!" érzésről sem.
Nem színre fújt lökhárító
A gép fedele érdekes mintázatot kapott. A kellemes tapintású műanyag a krokodilbőr táskákat juttatja a szemlélő eszébe, közben pedig nem akar többnek látszani annál, ami - azaz plasztik. Egyetlen negatívuma van: azzal együtt, hogy nem sima a felület, az ujjlenyomatok megmaradnak rajta. Belül már más a helyzet. Ha a felhasználó megérinti a 15,6 hüvelykes kijelzőjű gépet, matt műanyagokkal találkozik, de az 16:9 képarányú LCD panel körül már fényes feketével.
A kijelző maximális felbontása 1366×768 képpont, a képminőségre nincs panaszunk, de változatlanul nem tudjuk szeretni - úgy általában - a csillogó bevonatú kijelzőket. A felhasználók viszont valamiért imádják ezeket. Talán mert tükörként is remekül használhatók? Az amúgy kifogástalan képminőségű panel felett az ebben a kaliberben kötelező webkamera néz vissza ránk. A széles géptest képes befogadni egy asztali PC billentyűzetéhez egészen hasonló méretű és elrendezésű, magyar kiosztású klaviatúrát. Még a fordított L alakú Enternek és numerikus klaviatúrának is jutott hely, csak a kurzorvezérlő billentyűket fogták fogyókúrára. A tapipad egészen méretes, és gördítősávja is van, a hozzá tartozó gombok elhelyezésére sincs panaszunk.
Az öt az egyben kártyaolvasó a felhasználó felé néz a gép alsó palástján, a hálózati vezérlő, fejhallgató ki- és mikrofon bemenet a bal oldalra került, az analóg VGA csatlakozó és a két darab USB 2.0-ás port tőszomszédságába. Ekkora gépen ennyire kevés USB kapu tulajdonképpen mókás lenne, ha nem bosszankodna azon az ember, hogy csak a bal oldalon van ilyen, így a jobbkezesek csak a gépet körbedrótozva tudják csatlakoztatni az egerüket.
A jobb oldalon a nyolcszoros sebességű, szuper-multi DVD író uralja a tájat. A megcélzott felhasználói kör olyan bővítményeket, mint egy Express Card aljzat, valószínűleg sohasem használna, úgyhogy ilyesmit nem is hiányolunk, de az USB csatlakozóknak sem a mennyiségével, sem az elhelyezésével nem vagyunk kibékülve.
Ha az USB kapukból a gép másik oldalára is jutott volna, nehezen találnánk kifogásolni valót rajta
Munkagép
A fedél alatt az Intel kétmagos, Pentium sorozatú processzora bújik meg. A 2,4 gigahertzes, T4200-as sorozatú processzor már nem Celeron, de még nem is Core 2 Duo, viszont már két magja van. Ebből is látszik, hogy az E725-öt inkább asztali gépek pótlására szánták, mintsem folyton velünk lévő útitársnak - ez utóbbinak nagy és egy picit és nehéz is. Azt kell mondanunk, hogy a keveset utazó, átlagos otthoni és üzleti felhasználó íróasztalán ez a gép meg fogja állni a helyét, a processzor teljesítményét nem fogja kevésnek érezni, mint ahogy a rendszerben dolgozó 3 gigabájt DDR2 memóriát sem. (A szokatlan memóriaméret a gépen kiépített két memóriafoglalatot kitöltő egy darab 2 gigabájtos és egy darab 1 gigabájtos modul számlájára írható.)
Gyanítjuk, hogy a 250 gigabájtos merevlemez-kapacitás is sokáig elég lesz ezekben a feladatkörökben. A gép megbirkózik akár a HD-felbontású videók lejátszásával is, ami leginkább a CPU érdeme lesz, nem pedig a chipsetbe integrált grafikus vezérlőé. A - fogalmazzunk így - visszafogott teljesítményű VGA 3D-s gyorsításban nem fog jeleskedni, tehát játékról szó sem lehet, a már említett munkafeladatokban viszont meg fogja állni a helyét.
A gép használat közben nem melegszik fel zavaróan, a hűtése sem hangos. A 4400 milliamperórás akku 2 óra 20 perc körüli DVD lejátszást tett lehetővé egyhuzamban, mielőtt kifogyott volna a tárolt elektronokból, amit nem ítélünk rossznak ebben a kategóriában. A kommunikáció a 100 megabites Ethernet vezérlőre és az "n" szabványú Wi-Fi vezérlőre hárul, mert a gépnek nincs Bluetooth vezérlője, ami manapság azért már a netbookok körében sem számít különösebb extrának.
Munkaszoftver
A szoftvermelléklet túlszárnyalta azt, amire a gép árcédulája alapján számítottunk. Operációs rendszerként Windows Vista Home Premiumot telepítettek előre. Ezt remekül kiegészíti az Acer gépeken is használt Recovery Management, aminek a segítségével elkészíthetők a visszaállító diszkek egy merevlemez-halál okozta vészhelyzet esetére, vagy a gyári állapot is előállítható - egy kvázi noname géptől mindez ritka kényeztetés. A Microsoft Office 2007-ből és a Norton Internet Security-ből 60-napos próbaváltozatot találunk rajta, de a Microsoft Works 8.5-ből teljes változatot kapunk. A teljes verziók sorát bővíti az NTI CD/DVD Maker és az InterVideo WinDVD is.
A emachines E725 nyilvánvalóan asztali PC-t pótló hordozható számítógép, célzott felhasználási köre az otthoni környezet vagy a kis céges iroda. Ezekbe a munkakörökbe csak ajánlani tudjuk, soha rosszabbat!