Az őrrobbanás jórészt még ma is talány a tudomány előtt. Abban nagyjából biztosak vagyunk, hogy megtörtént - de hogy mi váltotta ki, és meddig tartott, azt még most sem tudjuk pontosan. Jelenlegi elképzelésünk szerint a több, mint 13 milliárd évvel ezelőtt bekövetkezett robbanás után az Univerzum a másodperc töredéke alatt sokmilliárdszorosára nőtt, és ennek az iszonyatosan gyors tágulásnak a nyomai ma is jelen van az Univerzumban: ekkor születtek meg ugyanis azok a magok, amelyekből a későbbi csillagok, galaxisok és más struktúrák kisarjadtak.
A galaxisok elrendezésének feltérképezésével tehát a tágulás ujjlenyomatát is láthatóvá tehetjük. Ennek a hihetetlenül bonyolult és számításigényes feladatnak elvégzésére a National Astronomical Observatory of Japan (NAOJ) az ATERUI II szuperszámítógépet hívták segítségül: a japán kutatók célja az, hogy szimulációkkal rekonstruálják a tágulási folyamatot, és visszapörgessék az időt a galaxisok keletkezéséig.
Az ATERUI II szuperszámítógép (forrás: NAO)
A tudósok 4000 szimulált galaxist hoztak létre, és összehasonlították őket a galaxisokra vonatkozó adatokkal, hogy ki tudják választani azt a tágulási modellt, amely a leginkább illeszkedik az adatokhoz, és a legpontosabb magyarázatot ad a változásokra. Ez a módszer meglepően hatékony: a japán kutatók szerint ennek segítségével jelentősen lecsökkenthető a tágulási modellek ellenőrzéséhez szükséges adatmennyiség, és töredékére rövidül a galaxisok adatainak felmérésére szolgáló megfigyelési idő.