Egy új humanoid robot hatalmas lépést tett az "uncanny valley" átlépése felé: a szerkezetet le is filmezték, amin szinte valósághű emberi arckifejezések egész sorát mutatja.
Először 1970-ben használták ezt a kifejezést, Mori Masahiro, a robotika japán professzora az uncanny valley, magyarul "borzongások völgye" jelenséget a humanoid robotok és az ember kapcsolatára alkalmazta. Ez mára a robotika egyik fontos alapfogalma lett. Lényege, hogy bár minél emberszerűbb egy robot, annál inkább elfogadható az ember által, viszont egy bizonyos szint után ez a visszajára fordul, és hirtelen átkerülünk a "borzongások völgyébe".
Az 'Ameca'-t a brit Engineered Arts fejlesztői úgy jellemezték, mint "a tökéletes humanoid robotplatform az ember-robot interakcióhoz".
A felvételek, amelyek a félelmetesen valósághű robotot akció közben örökítették meg, bizonyítják, hogy a vállalat merész kijelentése nem is olyan nagy fába vágta a fejszéjét.
A szürke színű gép, amely halványan hasonlít a 2004-es "Én, a robot" című film szereplőire, az emberi érzelmek egész sorát kínálja, valósághű szemmozgással párosulva.
Egy előre beprogramozott bemutatóban Ameca először felébred, majd kíváncsian nézi meg a karjait, mielőtt meglepett arcot vág, miután "észreveszi", hogy "őt" filmezik.
Az érzelmes robot már megvásárolható és bérelhető. Jelenleg még csak egy álló modell, de a fejlesztők tervezik a további fejlesztését, és azt ígérik, hogy "egy nap Ameca járni fog". Feltehetőleg közöttünk.