A csempészek Magyarország külső határain a legkülönbözőbb, agyafúrt módszerekkel próbálkoznak illegális áruikkal, legtöbbször cigarettát bejuttatni. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) feladata a határt átlépő szállítmányok, csomagok ellenőrzése. A munkát a NAV saját beszerzései mellett most külső forrásból érkezett technikai eszközök is segítik: a Continental Dohányipari Zrt. támogatásával létrejött a NAV Röntgenképelemző és Felügyeleti Központja.
A NAV az Európai Unió külső határán, az ukrán és szerb határszakaszokon folyamatosan ellenőrzi a határt átlépő szállítmányokat, csomagokat. Ennek fontos eszközei a röntgensugaras csomag- és rakományátvilágító berendezések (röntgenberendezések), amelyekkel - a személyek biztonságának garantálása mellett - átvilágítják a járműveket és azok szállítmányait, valamint a poggyászokat. A röntgenképek értékelése munkaigényes folyamat, amit forgalmi fennakadás nélkül kell elvégezni.
A Budapesten a héten átadott új Röntgenképelemző és Felügyeleti Központ munkatársai valós időben látják a határátkelőhelyeken átkelő, ott vizsgált szállítmányokat, és a digitális felvételeket utólag is ellenőrzik, elemzik. Jelenleg négy, de a folyamatos fejlesztésnek köszönhetően később tizenkét berendezés működik majd a távfelügyeletet biztosító informatikai rendszerben, 24 órás üzemben.
A központ kialakításához nagyban hozzájárult a Continental Dohányipari Zrt. is: a hatékony munka ellátásához 50 millió forint értékű adományt ajánlott fel, ami magában foglalt például értékes műszaki eszközöket, speciális irodaberendezéseket, ezen kívül a szerelési munkákat, az informatikai eszközök telepítését, a berendezések beüzemelését is.
A központ működtetésével a NAV egyik célja, hogy a röntgenberendezések által készített felvételeket elemzők speciális szaktudásával gyorsuljon a forgalom, nőjön a határátkelőhelyek áteresztőképessége. A fejlettebb technológiával és a képzett szakértelemmel nagyobb valószínűséggel találják meg az illegális termékeket, közöttük a feketepiacon nagy haszonnal kecsegtető dohánytermékeket.
A NAV nem áll meg ezen a ponton: jelenleg is vizsgálja olyan rendészettechnikai eszközök -testkamerák, testszkennerek, drónok - alkalmazási lehetőségét, amelyekkel még hatékonyabban tudja ellenőrizni az áruforgalmat.