Az ausztrál Charles Sturt Egyetem (CSU) bejelentette, hogy egy "kéz nélküli" intelligens farmot tervez létrehozni, ahol robotok végzik majd az összes munkát. Emberi munkaerőre pedig nincs szükség.
A kihívás, az, hogy általunk elfogyasztott élelmiszerek többsége farmokról származik, és ahogy nő a népesség, úgy nő az élelmezéshez szükséges élelmiszer mennyisége is. Egy farm körül azonban rengeteg munkát kell elvégezni, és sok gazdálkodónak gondot okoz, hogy embereket találjon ezekre a feladatokra. A munkaerőhiány krónikus probléma a fejlett világ gazdaságaiban.
Az ötlet szerint robotok és mesterséges intelligencia segíthet a munkaerőhiány megszüntetésében, szó szerint átvéve azokat a munkákat, amelyeket korábban az emberek végeztek. A technológia segíthet a gazdáknak optimalizálni a műveleteiket, lehetővé téve számukra, hogy a lehető legtöbb élelmiszert termelhessék meg a földjeiken.
"Nem telik el sok év, és a technológia kiemeli a gazdákat a földekről, és belemeríti őket a robotika, az automatizálás és a mesterséges intelligencia világába" - jósolta Richard Norton, a Food Agility kutatóközpont vezérigazgatója.
Az okos farm kifejlesztése arra szolgál, hogy megmutassák, mennyire segíthetnek ezek a technológiák a gazdáknak. A CSU és a Food Agility együttműködött a Global Digital Farm (GDF) létrehozásában. Az intelligens farmot a CSU Wagga Wagga kampuszán építik meg, és autonóm traktorokat, betakarítógépeket és más mezőgazdasági robotokat, valamint a gazdaságok irányítását segítő mesterséges intelligenciaprogramokat és egyebeket is tartalmaz majd.
A tervek szerint a GDF nem csupán azt hivatott bemutatni, hogyan nézhet ki egy intelligens farm. A CSU és a Food Agility arra szeretné használni, hogy megtanítsa az ausztrál gazdákat, hogyan használhatják ki a bemutatott technológia előnyeit.
"Ez az ambiciózus és egyedülálló projekt olyan kulcsfontosságú területeken fogja felvértezni az ausztrál munkaerőt tudással és technológiával, mint az adatelemzés, a térinformatikai térképezés, a távérzékelés, a gépi tanulás és a kiberbiztonság" - mondta Niall Blair, a CSU fenntartható élelmiszertermeléssel foglalkozó professzora.