Egy német technológiai weboldalnak mostanában adott interjút Pat Gelsinger, aki információkkal szolgált az Intel Larrabee kódnevű GPU-járól. A Larrabee-t legalább két éve emlegetik az iparágon belül, és azt találgatják, hogy integrált vagy diszkrét megoldásként lát majd napvilágot. Amit az Intel vezető alelnöke elárult, több mint meglepő és többé így már nem kérdés, hogy az Intel diszkrét GPU-n dolgozik: a Larrabee magja igazándiból egy kupac Intel P54C, azaz MMX kiterjesztés nélküli, ős-Pentium processzormag! A Larrabee-ben való felhasználáshoz persze átöltöztették a jó öreg P54C magot. Kapott egy csomó vektoros lebegőpontos számítási kiegészítést, és természetesen többet is összekapcsoltak belőle, hogy flexibilis, x86-alapú GPU-t képezzenek.
Felmerül a kérdés, hogy miért pont a P54C-re, és miért nem mondjuk a már MMX képességekkel is felruházott P55-re esett az Intel választása. Ennek oka több mint meglepő: amikor a Pentium már túlhaladottnak számított, az Intel átadta a CPU terveit a Pentagonnak, így a fegyveres erők saját létesítményeiben a katonai alkalmazások számára kis szériában tovább gyárthatták a processzor elektromágneses sugárzással szemben ellenálló változatát.
Az atomtöltetek felrobbantásának egyik velejárója egy elektromágneses impulzus, más néven EMP, mely tönkreteszi a nem megfelelően árnyékolt elektronikus berendezéseket, az autók elektronikus gyújtásvezérlésétől kezdve a kommunikációs eszközökön át egészen a számítógépekig. Éppen ezért a katonai célú berendezésekben nem szokatlan, hogy régebbi, de a fluktuáló elektromágneses impulzussal szemben ellenállóbb technológiákat alkalmaznak.
A katonai verzió elkészítéséhez a processzor kereskedelmi változatát először alapos debuggolásnak vetették alá. Pár évvel később a Pentagon továbblépett a P54C-ről, és az alaposan átfésült tervek visszakerültek az Intelhez. Így a P54C fent említett átalakításával alkotják meg a Larrabee GPU-t, amit a jelenlegi gyártási technológiákkal képesek lesznek nagyon kis méretben előállítani.
Remélhetőleg a közelgő, őszi IDF-en - amit kivételesen augusztus közepén tartanak majd - már többet tudunk meg a Larrabee-ről.