Az Európai Bizottság májusban több mint 1 milliárd eurós büntetéssel sújtotta a világ vezető processzorgyártóját, ami minden idők legmagasabb pénzbüntetése az informatikai szektorban. A vádak szerint az Intel megsértette az európai trösztellenes szabályozást, amikor pénzbeli támogatást ígért OEM-partnereinek, hogy a számítógépeket AMD-chipek helyett Intel-processzorokkal szállítsák, illetve fizetett azoknak, akik vállalták, késleltetik vagy törlik az AMD-alapú rendszerek piacra dobását.
Új érveket talált ki az Intel
Az Intel fellebbezett a döntés ellen, először arra hivatkozva, ilyen mértékű pénzbüntetést az Európai Bizottság nem szabhat ki, csak az illetékes büntető törvényszék, ezért sérültek a cég "emberi jogai". A vállalat később azzal egészítette ki fellebbezését, hogy a testület nem vett figyelembe egy fontos bizonyítékot, nevezetesen hiányosan dokumentálta a Dell meghallgatását, ezért az EU ombudsmanjához fordult, és állásfoglalását kérte az ügyben. Később az Intel az európai legfelsőbb bírósághoz adta be keresetét, amiben új elemként azzal is érvel, az OEM-partnerek támogatásával a fogyasztókat nem érte semmiféle hátrány. Az Intel már kifizette a büntetést, de jogi és természetesen pénzügyi elégtételt akar venni.
Igen is, meg nem is
Nikiforos Diamandouros (képünkön), az EU ombudsmanja csütörtökön azt állította, az Európai Bizottság súlyos adminisztrációs hibákat vétett az eljárás során, amelynek következtében hatalmas összegű büntetést rótt ki a processzorgyártóra. A közlemény szerint a testület hiányos jegyzőkönyvet készített a Dell egyik vezető beosztásban lévő alkalmazottjának meghallgatásáról - az irat például nem tartalmazta a meghallgatás programpontjait -, ami az ügy szempontjából érdemi bizonyítékokat hordozott.
Diamandouros ugyanakkor úgy látja, az EB biztosította az Intel számára a megfelelő védekezés lehetőségét, és elutasította a vállalat azon panaszát, amelyben két meg nem nevezett cégtől származó dokumentumok helytelen kezelését kifogásolja. A Bizottság vitatta a testület munkájára vonatkozó negatív megállapításokat, az Intel szerint a közlemény magáért beszél.
Nem számít
Érdemi változást csak az európai legfelsőbb bíróság hozhat, az ombudsman véleménye közvetlenül nem befolyásolja a döntést - mondta egy EB-hez közel álló, neve elhallgatását kérő személy.
Az első meghallgatások 2010 első felében várhatók.