Mint azt a PC World is megírta, magyar idő szerint hétfőn este, nem sokkal hat előtt egyik pillanatról a másikra leállt minden közösségi oldal és szolgáltatás - köztük az Oculus VR szerverei -, ami a Facebookhoz kötődik. A vállalat szűkszavú kommünikéjében mindössze annyi áll, hogy tudomásuk van arról, hogy egyes felhasználók nem férnek hozzá a szolgáltatásaikhoz és nem tudják használni a termékeiket, de dolgoznak a helyreállításon.
Hivatalosan nem nevezték meg a Down Detector szerint globális léptékű probléma forrását, de valószínűsíthető, hogy a DNS-kiszolgáló (a Domain Name System lényegében átjárást képez a doménnév az IP cím között) hibája vezethetett ahhoz, hogy a techóriás minden szervere leállt.
A történtek kapcsán a The Verge azonnal párhuzamot vont a Slack múlt heti összeomlása és a Facebook leállása között, akkor ugyanis kibertámadás állt a háttérben, és a szándékosság most sem zárható ki. Már csak amiatt sem, mert valaki épp most igyekszik áruba bocsátani a facebook.com-ot és a többi domént.
Miután nemcsak a közösségi oldala vált elérhetetlenné, hanem Facebook üzenetküldő és képmegosztó szolgáltatásai sem működnek, ironikus módon nem maradt más választásuk, mint a konkurens Twitterre támaszkodni, ha tájékoztatni akarták az óráról órára egyre türelmetlenebbé váló felhasználókkal. Ebből is látszik, hogy egyetlen cég - legyen az bármilyen nagy - sem engedheti meg magának, hogy kizárólag egyetlen felületen (vagy csakis ugyanazon üzemeltetőhöz tartozó platformokon) keresztül intézze úgy a belső kommunikációját, mint az ügyfelekkel való kapcsolattartást.
We’re aware that some people are having trouble accessing our apps and products. We’re working to get things back to normal as quickly as possible, and we apologize for any inconvenience.
— Facebook (@Facebook) October 4, 2021
Amennyiben nem szeretne lemaradni a Computerworld legfrissebb tartalmairól, érdemes feliratkozni hírlevelünkre, így akkor is tud tájékozódni, ha a világ összes közösségi platformja egyszerre dobja be a törülközőt.