Meg kell jelenni a weben. Ez tény. Az azonban egyáltalán nem mindegy mennyiért és hogyan. Sőt talán meg is fordítanám, hogyan és mennyiért. Hiszen a tartalom és a design ma már mindenképpen az egyik legfontosabb értékmérő egy internetes megjelenés tekintetében. The Unstandard Theme Options from Derek Punsalan on Vimeo.
A menő weboldalakat azonban drága pénzért fejlesztik a profi fejlesztők, így már induláskor komoly akadályokba ütközik a kezdő vállalkozás. Mennyit költsünk induláskor a webes jelenlétre? A kérdésre lehet hosszabb és rövidebb választ is adni. A rövidebb, hogy keveset, mert van elég egyéb kiadás ilyenkor. A hosszabb válasz viszont úgy hangzik, hogy nem érdemes sokat költeni a webfejlesztők, grafikusok és designerek által hatalmasra fújt lufira.
Ma könnyedén elkérnek ugyanis akár több százezer forintot is a hozzáértők a tapasztalatlanabb ügyfelektől. Ez teljesen felesleges, ráadásul legtöbbször értelmetlen is. Egy ismerősöm mintegy kétszázezer forintot költött a századeleji webdesign egyik itt ragadt darabjára, mire felismerte, hogy megvezették.
Nem érdemes feleslegesen pénzt pazarolni ilyenekre, vannak ma már egyértelműen ennél jobb megoldások olcsón, vagy akár teljesen ingyen is.
A programozó nem weboldaltervező
Ha programozót bízunk meg egy weboldal tervezésével, alapvető hibát követünk el. A programozó programozzon, mi meg inkább gondolkozzunk, hogy mit is szeretnénk. Ha pontosan tudjuk, akkor, de csak akkor érdemes körbenézni a neten megoldást keresve.
Az egyik első zsákutca itt is az olcsó webtervező vállalkozás. Ezt is felejtsük el gyorsan, mert 20-30 ezerből olyan oldalt kapunk, hogy minden ügyfelünk hanyatt-homlok rohan majd a konkurenciához.
A másik a drága webtervező vállalkozás – ez lehet hogy jó oldalt készít nekünk - , de kérdés, hogy kell-e nekünk egyáltalán ilyen megbízást kiadnunk. Nincs-e más megoldás a problémáinkra? Örömmel jelenthetem, hogy van. Úgy hívják, hogy Wordpress. Egy kezdő vállalkozásnak ennél többre általában nincs szüksége.
Döbbenetes, de a világ egyik leggyakrabban használt publikációs felületét blogok készítésére találták ki és ingyen van. Le kell tölteni és kész. Persze ezzel még nem oldottuk meg a problémáinkat, kell hozzá találnunk egy olyan sablont – theme, témát – amely megfelel igényeinknek. Van ilyen a neten néhány tízezer… köztük számos igen jó is. Feladatunk csupán annyi, hogy a nekünk tetszőt kiválasszuk, esetleg megvegyük. Egy menő sablon ára 30-50 dollár, ez alacsonyabb dollár árfolyamnál 10.000 forintnyi befektetést jelent. Ehhez hozzájön a domain regisztráció, a tárhely és könnyen kiszámolhatjuk, hogy 20.000 forint alatt vagyunk egy kész weboldal birtokában, amelyre könnyen és gyorsan helyezhetjük el képeinket, videóinkat, híreinket, információinkat, blogbejegyzéseinket.
Ezzel a megoldással szinte minden megvalósítható, sőt ha valaki nagyon keresgél egész speciális kiegészítők is találhatók a neten a komplett fotóportfólió oldaltól, a webshopig minden elérhető olcsón, könnyen, modulárisan.
A menő blogok már egy ideje tudják, a sokszínűség vonzza a látogatókat. Nem kell mást tennünk csak lemásolni a már bevált stratégiát, s céges oldalunk is érdekes lesz a felhasználók számára, úgy hogy közben nem bosszankodunk, hogy milyen drága is volt ez a fejlesztés.
Csak egy kiragadott példa a sok ezerből... Jó válogatást!