Naponta csaknem 14 tonna földön kívüli, üstökösökből és aszteroidákból származó "űrpor" landol Földünkön, állapította meg egy új kutatás. A bolygónkra érkező idegen anyag fő összetevője a vas, a nikkel, a magnézium és a szilícium. Az aprócska meteoritok mérete a milliméter tizedét is ritkán éri el, a tudósok számára mégis nagyon izgalmasak, mert elemzésük fényt deríthet a naprendszer születésének titkaira.
A földön kívüli anyag nagy része elég az atmoszférában, és csak nagyon kis része éri el a Földet. A mikrometeroritok kutatásának legfőbb színhelye az Antarktiszon lévő Concordia kutatóállomás: errefelé kevés hó esik, és a földi eredetű szennyeződés, por is szinte teljesen hiányzik, amiatt a helyszín idális az égből lehulló anyag összegyűjtésére. Az itteni eredmények extrapolálásával jutottak arra az eredményre a kutatók, hogy az űrből érkező apró részecskék éves össztömege körülbelül 5200 tonna.
A mikrometeoritok sok oxigént, szilíciumot, magnéziumot, vasat és nikkelt tartalmaznak. Eredetileg a Föld összetétele is ilyen volt, de amikor a bolygó olvadt állapotba került, a vas és a nikkel lesüllyedt a Föld magjába.
A vizsgálat jelentőségét az adja, hogy korábbi kutatások jelentősen túlbecsülték a Földre érkező mikrometeoritok mennyiségét, most azonban kiderül, hogy az apró részecskék jelentős része a légkörben "elfüstöl", és ez a füst nem száll le, megmarad a légkör felső rétegében.