Az amerikai törvényhozás két prominens tagja szerint a Verizon Communication közelmúltban bejelentett értékesítése, amelynek keretében a cég tizennégy állam 4,8 millió telefonvonalának üzemeltetési jogát tervezi átadni a Frontier Communicationsnek, túl nagy adósságállománnyal terhelné meg a kisebbik telekom-szolgáltatót. A képviselők szeretnék elérni, hogy a szenátus törvényi eszközökkel akadályozza meg a tranzakciót.
Paul Hodes New Hampshire-i demokrata képviselő szerint a tavaly bejelentett, 8,6 milliárd dolláros üzletkötés 3,3 milliárd dollárral növelné a Frontier jelenlegi adósságállományát, miközben közel 600 millió dolláros adómegkerülést tenne lehetővé a Verizon számára.
Hodes olyan törvényjavaslatot kíván beterjeszteni a törvényhozás elé, amely befoltozná a vonatkozó jogszabályi hézagokat, megakadályozva az ún. "fordított Morris Trust" típusú tranzakciók megkötését, amelyek keretében egy nagyobb vállalat jelentős kintlévőségekkel terhelt vagyontárgyakat adhat el kisebb cégeknek.
Ben Scott, a Free Press médiareform-társaság egyik vezetője "szimpla adócsalásnak" minősítette a tervezett üzletkötést; a "fordított Morris Trust" megállapodások lehetővé teszik az eladó számára, hogy elkerüljék a kárusított vagyontárgyak után kirótt adók befizetését, mindaddig, amíg a vásárló részvényeinek több mint ötven százaléka saját részvényeseik birtokában van.
A Verizon képviselője nem kommentálta a felröppent híreket. Steve Crosby a Frontier alelnöke szerint az üzletkötéssel kapcsolatos kifogásokat félreértett és magyarázott értesülésekkel próbálják alátámasztani. "Igaz ugyan, hogy a felvásárlással jelentős adósságokat halmozunk fel, de komoly bevételekre is szert tehetünk" - jelentette ki, azt sugallva, hogy üzleti ellenlábasaik próbálják ellehetetleníteni a tranzakciót.
A Frontier jelenleg 144 000 telefonvonallal rendelkezik Nyugat-Virginiában: amennyiben az eladás megvalósul, ez a szám 760 000-re nőhet, amivel a vállalat az állam vezető telekommunikációs szolgáltatójává avanzsálna. Igen ám, de a Frontier elavult hálózatokat tervez átvenni; kétséges - állítják a terv ellenzői -, hogy elég tőkét képes mozgósítani a vonalak korszerűsítése érdekében.
2009 januárjában a Verizon Vermontban, New Hampshire-ben ás Maine-ben lévő vonalait adta át a FairPoint Communicationsnek; a vásárlót az év októberében fizetésképtelennek nyilvánították. A Hawaii Telcom Communications, amely 2005-ben a Verizon hawaii vonalait vásárolta meg, 2008-ban ment csődbe.