A Microsoft új, automatikus beszédleíró szolgáltatást jelentett be a Microsoft 365 előfizetői számára. A praktikus eszköz egyelőre csak a Word online változatában elérhető, és kizárólag angolul tud, de később más platfomokon is beindul. A Word emellett olyan hangvezérlési lehetőségekkel is bővül, amelyek révén szóbeli parancsokkal formázhatjuk és szerkeszthetjük a szöveget.
A Transcribe névre hallgató szolgáltatás élő vagy előre felvett beszédet, beszélgetést, interjút tud leírt szöveggé alakítani. Az újdonsággal a Microsoft felzárkózik az Otterhez és a Google Recorder appjához, bár mindegyik megoldásnak vannak előnyei és hátrányai. A Transcribe elindításához a Wordben nem kell mást tennünk, mint kiválasztani a Dictate, majd a Transcribe parancsot, és már rögzíthetjük is a leírandó beszélgetést. De előre felvett .mp3, .wav, .m4a és.mp4 fájlokat is feltölthetünk legépelésre.
Az élő beszéd szöveggé alakítása láthatatlanul, a háttérben történik, mert a fejlesztők úgy ítélték meg, hogy a megjelenő szöveg elvonná a figyelmet. Az Otter és a Recorder fejlesztői nyilvánvalóan más véleményen voltak, ott ugyanis folyamatosan megjelennek a leírt szöveg elemei.
Más szolgáltatásokhoz hasonlóan a Transcribe is lehetővé teszi, hogy a legépelt szöveg bekezdésein kattintva többfajta sebességgel visszahallgassuk az anyagot, és elvégezzük a szükséges korrekciókat. Önálló szavakon viszont nem kattinthatunk.
Ha előre rögzített beszédanyagot akarunk feltölteni, a szolgáltatás csak maximum 300 percet engedélyez, ami nem túl sok, tekintve, hogy például az Otter a legolcsóbb fizetési konstrukcióban is 6000 percet tud fogadni. A feltöltött fájlok leírása időigényes folyamat, majdnem olyan sokáig tart, mint maga a beszélgetés. A szöveg minősége viszont kiváló, és a Transcribe a különböző beszélők szétválasztásában is jeleskedik. Ami a Word új diktálási lehetőségeit illeti, angolul utasíthatjuk például a programot az utolsó mondat kövérítésére, vagy beszúrhatunk százalékjelet és más speciális karaktert.
Az új eszköz bevezetése a Microsoftnak arról a taktikájáról árulkodik, hogy a cég a havidíjas szolgáltatásaiban indított prémiumlehetőségekkel igyekszik fizetős felhasználóinak táborát bővíteni. És egyáltalán nem kizárt, hogy a módszer beválik, mert akinek például erre a speciális szövegleíró szolgáltatásra van szüksége, az a Microsoft 365-tel olcsóbban jön ki, mintha előfizetne az Otterre.