Az IHS iSupply kutatócég kedden kiadott tanulmánya szerint a japán chipgyártás – számos más meghatározó iparággal szemben – már a tavalyi földrengés és cunami előtt komoly bajban volt. Az elemzők szerint a természeti katasztrófa hatásai csak kihangsúlyozták és egyértelművé tették: a japán gyártók egyre inkább elveszítik meghatározó szerepüket a szegmensben.
Len Jelinek, a cég félvezetőkkel foglalkozó csoportjának kutatási igazgatója hangsúlyozta: a nemzetközi chipipar hamar leküzdötte a földrengés okozta problémákat – ami drámai módon illusztrálta: Japán nem tudta megőrizni korábbi vezető szerepét a félvezetőgyártásban, Jelinek szerint a helyi gyártóknak mindent el kell követniük annak érdekében, hogy új életet leheljenek az iparágba.
Az IHS iSupply kutatási igazgatója szerint a legnagyobb probléma az, hogy a helyi gyárak veszélyesen elöregedtek, így ma már nem képesek arra, hogy a más országokban található, korszerű üzemekhez hasonlóan versenyképes minőségű termékeket állítsanak elő.
A szakember szerint tovább rontja a helyzetet, hogy a katasztrófát követően a helyi gyártóknak jelentős összegeket kellet ölniük korábbi termelési volumenük helyreállításába: így nem várható, hogy a közeljövőben üzemfejlesztésbe kezdenének.