Hagyományosan minden vállalkozás nyomdai úton állíttatja elő azt a papírneműt, mely – a fénymásolópapír után – a legnagyobb mennyiségben fogy a napi munka során. Nem nehéz kitalálni, hogy a levélpapírról van szó, mely a cég színes fejlécét viseli logóval, telefon és fax számokkal no és ma már e-mail címmel, weboldal címmel együtt, hiszen modern vállalkozásról van szó. Mégis bizonyos dolgok lassan változnak, így megeshet, hogy ma is tízezres példányszámmal, nyomdából rendeljük a fejléces papírt, de mi is ezzel a baj?
Nem a papír minőségével, vagy árával van gond, hiszen a nyomda általában jó minőségben és nagyon alacsony darabonkénti áron dolgozik, így mondhatni olcsón jutottunk céges levelezőpapírhoz. Napjainkban azonban már nem ritka, hogy a fejlécen lévő adatok valamelyike megváltozik, ha például új telefonszolgáltatóhoz csatlakozik a cég, más irodába költözik, esetleg arculatot és ezzel logót vált. Bármelyik történjék is, a maradék, sokszor több ezer darab levélpapír mehet újrahasznosításra, így a gyakorlatban többszörösébe került egy lap, mint ahogyan azt előzetesen kalkuláltuk.
Szerencsére létezik olyan, a mai dinamikus üzletvitelhez illő megoldás, mely extra beruházás és munkateher nélkül teszi lehetővé a házi levélpapír előállítását, a jelenlegi készülékparkot kihasználva. A levélpapír ugyanis, mint nyomtatáskor választható rátét feltölthető számos nyomtatóra, ezután pedig bármikor használható. A legtöbb gyártó modelljei drága merevlemezes opcióhoz kötik e funkció használatát, ami akár 50-150000 forintos extra kiadást is jelenthet. Az OKI nyomtatótulajdonosok megúszhatják extra kiadás nélkül, mivel valamennyi színes és a legtöbb monokróm OKI lézernyomtató tartalmaz flash memóriát, ami lehetővé teszi, hogy opcionális merevlemez nélkül is tárolhassunk rátéteket, űrlapokat (formokat) a nyomtatón. A rendszergazda elkészíti és feltölti a nyomtatóra a sablont, melyet ezt követően felhasználók ki tudnak választani a nyomtatás tulajdonságaiban, és a nyomaton szerepelni fog az aktuális, napra kész fejléc. Ha bármi változás lépne fel a cég elérhetőségi adatai között, akkor ez egy tíz-húsz perces munkával orvosolható és nem nyomtattunk feleslegesen egyetlen oldalt sem.
fejléces levélpapír házi, takarékos nyomtatására
Rátét megtervezése
Rátétek (overlay) vagy más néven háttérképek nem csak a drágább PostScript, hanem az olcsóbb, PCL nyomtatónyelvet alkalmazó készülékeken is használhatók. A rátét sablon elkészítéséhez az eddig is használt alkalmazásban állítsuk össze a fejlécet tartalmazó oldalt úgy, mintha üres fejléces papírt nyomtatnánk. Nyomtassunk a szóban forgó nyomtatóra a PCL meghajtóprogrammal, de úgy, hogy válasszuk ki a Nyomtatás Fájlba opciót. Az OK lenyomásával a rendszer kéri a célfájl nevét, adjunk meg egy jól azonosítható fájl nevet .PRN kiterjesztéssel.
Makró létrehozása és feltöltése
A nyomtatóhoz mellékelt Tárolóeszköz-kezelő program a Windows Start menüből indítható. Indítson új projektet, majd válassza a Projektek>Makrofájl szűrése pontot. A Nyomtatóminták párbeszédpanel bukkan fel, ahol a dokumentum jellegéről meg kell adnunk néhány beállítást. Ha a rátét nem szabályos négyszög alakú és meg kívánjuk tartani eredeti alakját, akkor szükséges lehet a Képadatok konfigurálása, Palettaazonosító és Palettaszabályozás opciókat törölni.
A Fájltípus legördülő listából jelöljük ki a PRN fájlok elemet, hogy az előzőekben előállított nyomtatás állományt vagy állományokat hozzáfűzhessük a makró projektünkhöz. A Windowsban szokásos illetve váltógombok és az egér használatával jelöljünk ki egy vagy több állományt, amit a háttérkép készletben szerepeltetni akarunk. Ezeket a megnyitás gombbal véglegesíthetjük. A megerősítő üzenetet nyugtázzuk az OK gombbal.
A projektablakban megjelennek a nyomtató számára közvetlenül emészthető formátumú bináris fájlok (BIN kiterjesztéssel). Nevüket és azonosítószámukat jegyezzük fel, szükség lesz rájuk.
Az azonosítók és nevek tetszés szerint átírhatók (kisbetű-nagybetű megkülönböztetve, ékezetek kerülendők). A Kötet elem PCL nyomtatók esetében lehet 0 (a PCL merevlemez partíció), 1 (Közös partíció) vagy 2 (flash memória), esetünkben az utóbbi megadására lesz szükség.
Mentsük a projektet a Projektek > Mentés menüponttal egy a felhasználók által is könnyen azonosítható névvel, ami lehet ékezetes is, például Céges levélpapír. Ezután válasszuk a Projektek > Projektfájlok küldése a nyomtatóra lehetőséget.
A kész makrót a Makrók tesztelése menüponttal próbálhatjuk ki, az fentebb feljegyzett azonosító szám beírása után kinyomtatásra kerül az, amit feltöltöttünk. Ha nem megfelelő eredményt kaptunk, térjünk vissza a Makrofájl szűrése szakaszhoz és próbálkozzunk más beállítással.
Háttérképek definiálása
Ezek után még beállításokat kell eszközölnünk a nyomtató PCL meghajtóprogramján. Keressük fel a Nyomtatók és faxok mappát, majd az illetékes nyomtató jobb egérgombos menüjében a beállítások dialógus Feladatopciók lapján keressük meg a Háttérképek (rátétek) gombot.
A Háttérképek meghatározása ablakban adjunk nevet (a) és azonosítót (b) a háttérképnek, majd határozzuk meg, hogy az éppen nyomtatott dokumentum mely oldalain (c) kívánjuk szerepeltetni azt. A név és az azonosító ugyanaz kell, hogy legyen, mint amit a nyomtatóra küldéskor már megadhattunk a Tárolóeszköz-kezelőben. (Ha elfelejtettük volna a neveket és azonosítókat, a Tárolóeszköz-kezelőt újra megnyitva akár ki is nyomtathatjuk a listát). A Hozzáadás gombbal felkerül a szakasz a listára. Általában más háttér szolgál a nyitó és a folytatólagos oldalakhoz, így legalább két fajta háttérképet szokás alkalmazni. A Bezárás gombbal véglegesítjük a háttérkép összeállítást.
Háttérképek használata
Most már meghatároztuk a háttérképeket, azokat tetszőleges dokumentumban alkalmazhatjuk. A megszokott alkalmazással (pl. Word) készítsük el a dokumentumot, közben ügyelve arra, hogy hagyjunk helyet a fejlécnek is, amit használni fogunk (pl. ne adjunk meg túl szűk margókat). Célszerű a gördülékenyebb munka érdekében saját fejléc sablont létrehozni. Nyomtatáskor válasszuk a felkészített nyomtató PCL meghajtóprogramját, majd hívjuk elő a nyomtatási beállításokat a Tulajdonságok gombbal. Kattintsunk a Háttérképek gombra a Feladatopciók lapon, majd jelöljük be az Aktív háttérképek használata opciót (1). kattintsunk az első használni kívánt háttérképre (2) majd a Hozzáadás gombra. A további oldalak háttérképét tartalmazó sorral tegyünk ugyanígy. Végezetül az OK gombbal bezárjuk a paneleket és a kiinduló alkalmazásba visszatérve elindíthatjuk a nyomtatást.
Szeretne még több nyomtató tesztet, tippet, trükköt és hasznos ötletet olvasni?
Irány a PC World Nyomtatóbázis!