Újabb 3 évvel meghosszabbították a Műegyetem és a japán kormány távközlési és informatikai kutatóintézete, az NICT közötti, 2008-ban indított tudományos együttműködést. A megállapodást a felek képviselői a budapesti japán nagykövetségen írták alá. A közös munka keretében kutatócserék történtek, több rangos nemzetközi tudományos publikáció látott napvilágot, valamint konferenciát is rendeztek.
A kutatások elsősorban a nagysebességű optikai távközlés területét érintették. A magyar kutatók a nagysebességű, teljesen optikai távközlési kapcsolatok problémáin dolgoztak és dolgoznak. (A teljesen optikai távközlésben a forgalom kapcsolásához nem kell az optikai jeleket elektromos jelekké átalakítani.)
Az elmúlt három év pozitív tapasztalatai alapján az együttműködést – a most megkötött megállapodás értelmében – további területekre is kiterjesztik. A közös munkába a Műegyetem Távközlési és Médiainformatikai Tanszékének (BME TMIT) Beszédtechnológia laboratóriuma, valamint a Pázmány Péter Katolikus Egyetem (PPKE) is bekapcsolódik. A BME TMIT Beszédtechnológiai laboratóriuma és a PPKE máris tagjává vált a japán kezdeményezésre alakult U-STAR (Universal Speech Translation Advanced Research Consortium) kutató konzorciumnak, amelynek célja közvetlen beszéd-beszéd fordítógép készítése.
A tervek szerint a jövőben a távközlési területen általánosabb hálózati kérdésekre is kiterjesztik a munkát.