Történelmi kísérlet szemtanúi lehettek azok, akik szombaton részt vettek vagy kilátogattak a pekingi félmaratonra: a több mint tízezer futó mellett huszonegy kétlábú humanoid robot is nekivágott a 21 kilométeres távnak. Ez volt az első alkalom, hogy robotokat ilyen hosszú távon próbára tettek egy sportesemény keretében.
A robotok "versenye" valójában nem klasszikus értelemben vett megmérettetés volt, sokkal inkább technikai demonstráció. A gépi futók egy elkülönített sávban haladtak, távol tartva őket az emberek versenypályájától, miközben fejlesztőik folyamatos hozzáférést kaptak ahhoz, hogy szükség esetén módosításokat hajtsanak végre a robotokon.
A rendezvény célja elsősorban a fejlett robotikai rendszerek terhelhetőségének, stabilitásának és hosszú távú mozgáskoordinációjának tesztelése volt.
A bemutatón húsz különböző vállalat és kutatóintézet vett részt saját fejlesztésű humanoid modelljeivel. Egyetlen közös követelmény volt: a robotoknak két lábon kellett közlekedniük. A gyakorlatban azonban a kihívás komolyságát jól mutatja, hogy a résztvevők többsége már a rajtnál "kiesett" - vagyis képtelen volt elindulni, vagy rögtön egyensúlyát vesztette.
A robotfutás meglepetésgyőztese a Beijing Innovation Center of Human Robotics fejlesztése, a "Tiangong Ultra" nevű modell lett, amely 2 óra 40 perc és 24 másodperc alatt teljesítette a félmaratont - emberi léptékkel nézve lassú tempó, technológiai szempontból azonban kiemelkedő teljesítmény. A második helyezett robot mintegy egy órával később ért célba, jelezve, hogy a humanoid robotok számára a hosszú távú futás még bőven fejlesztésre szoruló terület.
A robotok teljesítményét emberi viszonylatban jól érzékelteti, hogy a félmaraton győztese, egy emberi futó, mindössze 1 óra 11 perc és 7 másodperc alatt teljesítette a 21 kilométert - több mint másfélszer gyorsabban, mint a legjobb robot.
Bár a robotok még messze vannak attól, hogy felvegyék a versenyt emberi futókkal, a pekingi bemutató fontos mérföldkő a robotika történetében. Az esemény rávilágított, milyen összetett kihívást jelent a kétlábú robotok számára az emberi mozgás reprodukálása hosszú távon, és hogy mennyi fejlesztési lehetőség rejlik még a járás és futás területén.
A jövő azonban ígéretes: a humanoid robotok fejlődése új távlatokat nyithat az ipari alkalmazásoktól kezdve a katasztrófavédelemen át egészen a sportig - még ha utóbbi esetben egyelőre inkább csak bemutató jelleggel is.