Nem ez az első kezdeményezés, ami a HTML5 útját igyekszik egyengetni a fejlesztők berkeiben. Nemrég indult az Apple Showcase is, azonban az oldal nyíltsága megkérdőjelezhető, mivel saját CSS3 prefixeket alkalmaznak a kódban, így csak a Safari böngészőben jelenik meg a látvány. A HTML5-ből amúgy is csupán az audio és video címkéket használták, így inkább egy iPad demó, semmint HTML5 példa a Showcase.
A frissen indult Google HTML5ROCKS nem csak egy a felhasználóknak szóló bemutató, hanem egy olyan nyílt forráskódú kezdeményezés, ami gyakorlati segítséget is nyújt azok számára, akik szeretnének elmerülni a HTML5-ben. Egy interaktív prezentáció bemutatja az új lehetőségeket, egyszerre nyújtva a kipróbálás lehetőségét és bemutatva, hogy a bemutató mely új címkék és JavaScript API-k (alkalmazás programozási illesztő) használatára épült. A Code Playground egy tematikusan rendszerezett kódminta könyvtár, számos példával az új HTML5, CSS és JavaScript elemek konkrét használatára. Maga az oldal is HTML5-ben készült és - ha megfelelő böngészőt használunk -, akkor kéri, hogy az alkalmazásadatokat tárolhasson a böngészőben.
A nyílt közösségi munkára épülő HTML5ROCKS bátorítja a látogatókat, hogy újabb leckék készítésével osszák meg tapasztalataikat itt, így járulva hozzá az oktatóanyag gyarapodásához.
Gyorsabb és okosabb GMail
Nem csak prédikálja, issza is a HTML5-öt a Google, a cég népszerű webes e-mail szolgáltatása, a GMail is hamarosan új HTML5 elemekkel gazdagodik. Adam de Boor, a szolgáltatáson dolgozó vezető szoftvermérnők mondta a múlt heti Usenix Webapps '10 eseményen, Bostonban: ?Vannak olyan dolgok, amiket sokkal hatékonyabban tudunk elkészíteni HTML5-ben."
- A HTML5 annyiban izgalmas számomra, ahány böngésző támogatja - mondta a fejlesztő, hozzátéve, hogy komoly reményei vannak a közelgő Internet Explorer 9-el kapcsolatban. Kézzelfogható sebességnövekedést vár Adam de Boor a GMailtől, a jelenlegi cél, hogy a HTML5 révén egy másodperc alá szorítsák az oldal betöltésének időtartamát. Ezt úgy érik el, hogy az oldal ellenőrzi és ha adott, igénybe is veszi a CSS3 meglétét és ennek lehetőségeit használja ki az eddig alkalmazott Document Object Model (DOM) helyett. A Google a tesztek során úgy találta, hogy már ezzel a módszerrel 12 százalékot gyorsíthatnak az oldal betöltésén.
A Chrome a leginkább HTML5-barát a Google fejlesztésnaptára szerint
Megjelenik hamarosan az fájlvontatás lehetősége, így az Asztalról vagy a sajátgépből kényelmesen adhatunk mellékleteket a levelekhez. Jelenleg a GMail a Google Gears-t használja, hogy a gépen tárolja és így offline olvashatóvá tegye a leveleket, de idővel áttérnek a HTML5-re ebben is.
A HTML5 sem tud mindent
Vannak nem szabványos Google kezdeményezések is. Nem sikerült HTML5 révén megoldani, hogy állományokat lehessen a böngészőablakból az Asztalra vagy mappába vontatni. Erre fejleszti downloadurl adatátviteli protokollját a Google, de ez - ahogy Adam de Boor félig viccelve megjegyezte - legfeljebb a HTML6-ban lesz benne, ami még semmilyen formában nem létezik. Bátorítani fog a cég más böngészőfejlesztőket, hogy adoptálják az általuk fejlesztett nem szabványos technológiát, ami így általános elterjedtsége révén juthat majd a majdani HTML6 Panteonba.
Jelenleg 443 ezer JavaScript sorból áll a GMail program, illetve 978 ezerből, ha a kommenteket is számoljuk. A fejlesztők szerint a Java ugyan nagyobb szabadságot adhatott volna, de a JavaScript jobb teljesítményt biztosít és végső soron bármelyik nyelvet használhatnák, csak választás kérdése.