A University of Pennsylvania kutatói olyan technológián dolgoznak, amelynek segítségével a robotok fémek elfogyasztása útján jutnának energiához. A Medium tudományos platformon közzétett ismertető rámutat arra, hogy egyre nagyobbra nyílik az olló a számítógépes és az energiatároló eszközök mérete, tudása között. Miközben a processzorok egyre kisebbre zsugorodva egyre nagyobb teljesítményt nyújtanak, az akkumulátorok nem tudnak lépést tartani ezzel a fejlődéssel - ha több energiát akarunk, nagyobb telepre van szükségünk.
A miniatűrizálás a robottechnikában is kőkeményen érvényesül: szakértők szerint a jövő a rovarméretű ipari robotoké, a nanoeszközök pedig még ennél is kisebb méreteket céloznak meg. Az akkumulátorok azonban határt szabnak a lekicsinyítésnek, ráadásul a cipelésük a működéstől is értékes energiákat von el.
A kutatók szellemes megoldása a fémek kötéseinek lebontásán alapul. Kísérletükben a robot egy hidrogél elektrolitos szivaccsal keni be a fémfelületet, és egy katód segítségével nyeri ki az energiát. Voltaképpen tehát a klasszikus akkumulátoros technológia köszön vissza, de mindenféle plusz teher nélkül, mivel az energia előállításához szükséges anyagok a környezetből származnak.
A módszer a kutatók szerint sokkal jobb eredményt ígér, mint az akkumulátorokban használt jelenlegi lítium-ion technológia. És ha beválik, még azt is megbocsátjuk majd, hogy a fémfaló robotok nem túl tiszta evők: lakomájuk nyomán hajszálvékony korrózióréteg marad a fémfelületen.