A Microsoft hétfőn sajtóközleményében bejelentette, hogy szabadalmi megállapodást kötött az Amazonnal, amely értelmében a két vállalat kölcsönösen elismeri a másik szabadalmát, valamint azokat hozzáférhetővé teszi partnere számára. Ez magában foglalja az Amazon nyílt forráskódú megoldásait is, amelynek köszönhetően a későbbiekben nem kell a Microsoft Linux elleni szabadalmi pereitől tartania. A redmondi szoftvercég ugyanis korábban azt állította, hogy több mint 200 nyílt forráskódú megoldás sért valamilyen szabadalmat.
Mindezért cserébe az Amazon fizet a Microsoft számára, ám a két fél nem tette közzé, hogy pontosan mennyit. Ehhez hasonlóan egyelőre azt sem lehet tudni, hogy a szabadalmi megállapodás értelmében a két fél mely technológiákhoz férhet hozzá, illetve ezen belül mely megoldások lehetnek érdekesek számukra. Érdekesség azonban, hogy a sajtóközleményében a redmondi szoftvercég külön kiemelte az Amazon népszerű Kindle e-olvasóját.
"Elégedettek vagyunk, hogy sikerült az Amazonnal megkötnünk a szabadalmi megállapodás" - kommentálta az ügyletet Horacio Gutierrez, a redmondi szoftvercég szellemi tulajdoni jogokért felelős vezetője. "A Microsoft szabadalmi portfoliója a legnagyobb és legerősebb az egész szoftver iparban. Így a mostani megállapodás jól demonstrálja elkötelezettségünket a szellemi tulajdon védelme mellett, és a lehetőséget, hogy pragmatikus megoldások úgy készüljenek személyiségi jog megsértése nélkül, hogy azok nyílt forráskódot is magukban foglalnak" - tette hozzá később. A Microsoft elmondása szerint egyébként a 2003 decemberében indult szellemi tulajdonjogi IP (Intellectual Property) programjuk immár több mint 600 különböző szabadalmat tartalmaz, és például már az Apple, a HP, az LG, a Novell és a Samsung is megállapodott korábban Steve Ballmer cégével.
Az Amazon.com nem kívánta kommentálni sem a szabadalmi megállapodást, sem a Microsoft kiadott sajtóközleményét.