Az Egyesült Államok Szenátusának Bírói Testülete jóváhagyta a sokat vitatott Preventing Real Online Threats to Economic Creativity and Theft of Intellectual Property Act (PROTECT IP) névre keresztelt törvényt.
A jogszabály révén a szerzői jogok tulajdonosai a bírósághoz fordulhatnak annak érdekében, hogy rendeletileg blokkolják a jogsértő tartalmakat közlő és megosztó oldalak forgalmát. A két hete előterjesztett törvényjavaslat jelenleg szenátusi jóváhagyásra vár.
Az új szabályozás, amennyiben megszavazzák, lehetőséget teremt az Igazságügyi Minisztérium (Department Of Justice, DOJ) számára, hogy hatékonyan szankcionálja az olyan, a „rosszak közül is a legrosszabb) weboldalakat, amelyek digitális kalózkodásra vagy hamisított tartalmak megosztására szakosodtak - jelentette ki Patrick Leahy, a vermonti demokraták szenátora, a vitatott törvény egyik legfőbb támogatója.
Az intellektuális javak eltulajdonítása „elfogadhatatlan" - írta közleményében a szenátusi bizottság elnöki tisztét is betöltő Leahy. „Az amerikai gazdaság és a munkahelyteremtés szempontjából kevés az intellektuális tulajdonunk megóvásánál fontosabb dolog van" - vélekedett a szenátor.
A törvénytervezetet számos jogvédő csoport kritizálta. Egy öt internetes szakember által jegyzett kutatás szerint a hatályba lépő törvény „veszélybe sodorhatja a globális DNS biztonságát és stabilitását", és arra ösztönözhet, hogy a weboldalak tulajdonosai és üzemeltetői tömegesen próbálják kijátszani a DNS (domain név rendszer) megszokott szűrőit.
Az ellenzők szerint a törvényjavaslat nem alkalmas arra, hogy visszaszorítsa a szerzői jogokkal kapcsolatos visszaéléseket, de lehetőséget teremt a jogtulajdonosoknak arra, hogy tömegesen pereljék be az internetes tartalomfejlesztőket és a szolgáltatókat.