Jay Rockefeller demokrata képviselő szerint az elnöknek lehetőséget kell biztosítani, hogy támadás esetén lekapcsolja a veszélyeztetett célpontokat az internetről. A tiltakozók azt kifogásolják, hogy az elképzelés szerint a kormányzat nem (csak) a saját hálózatát, hanem a magánszféra - amely több mint 80 százalékkal képviselteti magát az interneten - hozzáférését is korlátozhatná. Azzal érvelnek, hogy a magánvállalatok hatékonyabban el tudják látni saját védelmüket, mint az állam. A szkeptikus megnyilvánulásairól ismert Rockefeller mellett a Fehér Ház volt internet-biztonsági tanácsadója, Melissa Hathaway szerint is fel kell készülni a digitális katasztrófa lehetőségére, ezért olyan rendszert kell kidolgozni, amin keresztül pillanatok alatt meg lehet tenni a szükséges lépéseket.
A legtöbb ember számára a világháló a gondolatszabadság és a vállalkozás szabadságának megtestesítője, viszont az internet ma már jóval több ennél: számos olyan hálózat kiszolgálója, amely kritikus információkat tartalmaz (állami/katonai titkok, üzleti adatok, személyes információk stb.), így a visszaélések lehetőségével is számolni kell. A személyiségi jogi és adatvédelmi aggályok mellett a javaslat ellenzői attól is tartanak, hogy a kormányzat nemcsak tejhatalmat kapna a webes honlapok és szolgáltatások elérhetősége felett - ami üzleti szempontból elfogadhatatlan a cégek számára -, de egyúttal olyan kötelező érvényű biztonsági szabályokat is bevezethetne, amelyek nem feltétlenül igazodnának a vállalati igényekhez. Szakértők szerint támadás esetén nem a teljes hozzáférés-megvonás, hanem a fertőzött gépek és/vagy kódok izolálása a megfelelő megoldás.
A nemrégiben benyújtott új javaslat enyhébben és ködösebben fogalmaz; eszerint az elnöknek lehetőséget kell biztosítani, hogy támadás esetén megtegye a "nemzet védelmét szolgáló lépéseket". Jena Longo bizottsági szóvivő szerint szó sincs az internet államosításáról, és felhívta a figyelmet arra, hogy az elnöknek alkotmányban rögzített joga és kötelezettsége megvédeni a polgárokat bármilyen támadás esetén. A Demokrácia és Technológia Központ (Center for Democracy and Technology) vezető tanácsadója, Gregory T. Nojeim azt állítja, az államnak először a saját háza táján kéne rendet tennie. Figyelmeztetett, hogy néhány hacker egyszerre több kormányzati rendszerbe is betört 2009 júliusában.
Köztudott, hogy a nagy hálózatok mellett az otthoni számítógépek is veszélyeztetettek. A biztonsági szoftvereket gyártó McAfee felmérése szerint havonta 4 millió új számítógép fertőződik meg és válik valamelyik botnet hálózat részévé. (A botnet hálózatot olyan gépek alkotják, amelyek felhasználói nincsenek tisztában azzal, hogy munkaállomásuk fertőzött, és potenciálisan részt vehet a hacker által kitervelt akciókban.) Szakértők szerint igenis van szerepe az USA vezetésének, de nem korlátozásokkal, hanem például oktatással és a támadásokról szóló tények nyilvánosságra bocsátásával.
A TechNewsWorld cikke nyomán