Az IoT eszközök térhódításának egyik legfontosabb akadálya a korlátozott telepélettartam. A nagy területen elhelyezett szenzorok és eszközök vezetékes áramellátása ellentétes az IoT céljával, a telepek töltése vagy gyakori cseréje pedig komplikált.
A University of Cambridge kutatói most olyan tanulmányt tette közzé, amely a szenzorok áramellását gyökeresen újfajta módon oldja meg. A tudóscsoport olyan kisfogyasztású (1 nanowattnál is kisebb teljesítmény-felvételű!) tranzisztort fejlesztett ki, amely a környezetéből meríti az energiát.
A tranzisztor a Schottky potenciálgát jelenségét használja, és a papírtól a műanyagokon át az üvegig szinte bármilyen anyagra nyomtatható. Jól használható például hordható eszközök szenzoros áramköreinek létrehozására. A szerzők szerint egy ilyen konstrukcióra épülő szenzor egy hagyományos AA elemről egymilliárd évig tudna működni.
Bár a kutatások egyelőre laboratóriumi szakaszban vannak, elemzők szerint hatalmas távlatokat nyitnak az IoT szenzorok feljesztésében, és meglepően hamar megjelenthetnek konkrét termékekben.