2012. február 16-án Budapesten négy ország szakértői mutatták be azt az új e-demokrácia eszközt, amelyet 2010 októbere óta kilenc európai állam tizenkét intézménye közösen fejlesztett. Az Európai Unió által támogatott projekt célja, hogy a polgárok könnyen kezelhető webes technológiák segítségével bekapcsolódjanak az EU, illetve lakókörnyezetük szakpolitikai döntéshozatalába. A konzorcium képviseletében itthon a Nemzeti Infokommunikációs Szolgáltató Zrt. (NISZ Zrt.) koordinálja a fejlesztő partnerek együttműködését és a portál tesztelését.
Kitölti az űrt az állampolgárok és a jogalkotók között
A Budapestre érkezett szakemberek azt remélik, hogy az eszköznek köszönhetően egyre többen érzik majd úgy, hogy számít a véleményük és, hogy érdemes élniük a demokratikus vita lehetőségével. A „Puzzled by Policy?”, azaz „ Érdeklik Önt a közügyek?” nevű platform kipróbálásához egy Európában jelentős témakör, a bevándorlás-politika került kiválasztásra. A platform egyik megjelenését biztosító honlapot 2012. február elején, négy helyszínen helyezték tesztüzembe: Athénban, a Kanári-szigetek autonóm közösségében, Torinóban és Magyarországon.
„A tesztidőszak folyamán a hazai és uniós döntéshozók, különféle érdekelt szervezetek, valamint a polgárok anyanyelvükön próbálhatják ki a megoldást. A felhasználónak lehetősége van összevetni saját véleményét a nemzeti és uniós szabályozással, valamint a témában érdekelt szervezetek álláspontjával.” – mondta el Bogóné dr. Jehoda Rozália, a NISZ Zrt. munkatársa, a projekt hazai vezetője.
A portálfelület angol, spanyol, olasz és görög nyelven is elérhető, de a viták gépi fordítása bármely nyelvre biztosított. Annak érdekében, hogy a platform mindenkihez eljuthasson, egy kisalkalmazás (widget) formájában is kipróbálható, amely terjeszthető közösségi oldalakon, blogokon és más weboldalakon is.
A demokrácia minden résztvevője be tud kapcsolódni
„A lakosság aktív vélemény-nyilvánítását követően az eredményeket, azaz a lakosság preferenciáit a bevándorlás témakörében az egyes országokban össze lehet majd vetni más európai országok eredményeivel, sőt az egyes pártok ebben a témában képviselt állásfoglalásával is” - mutatott rá a teszt időszak fontosságára Prof. Dr. Alexander H. Trechsel, svájci demokrácia-szakértő.
A próba időszak után a platform bevezetését kilenc országban tervezik: Görögországban, Hollandiában, Írországban, Magyarországon, Olaszországban, Spanyolországban, Portugáliában, Szlovéniában és az Egyesült Királyságban.
Az, hogy milyen további témákat lehet majd megvitatni, Deirdre Lee, a NUI Galeay DERI részlegének kutatója, az e-Government Group vezetője elmondta: „A bevándorlás témaköre egy jól tesztelhető példa volt, a platform rugalmas, bármilyen további témakör megvitatható rajta.” A vitaanyagból elkészült jelentések pedig bárki számára elérhetőek lesznek.
A konzorcium külföldi tagjai 12 cég, vezetője az Ír Nemzeti Egyetem (NUI) részéről a Digital Enterprise Research Institute (DERI).