Felháborodást váltott ki a felhasználók körében a Microsoft az utóbbi hetekben, amikor a Windows korábbi két verziójához ajánlott frissítésként (recommended update) kezdte kínálni a Windows 10-et a Windows Update szolgáltatásán keresztül. Az ingyenes frissítést kínáló, felugró ablakból (Get Windows 10) már korábban is hiányzott ugyan a Köszönöm, nem gomb, de a felhasználók a jobb felső sarokban látható X-re kattintva következmények nélkül tudták azt becsukni.
A trükkös változtatást követően azonban az ablakban látható felirat közli, elérkezett a frissítés ideje, és amikor a felhasználó az X-re kattint, azt a Windows Update belegyezésként értelmezi - az alapbeállítások szerint ugyanis az ajánlott frissítéseket automatikusan, a felhasználó kifejezett belegyezése nélkül letölti.
Felhasználói visszajelzésekre válaszolva a Microsoft most változtatott a GWX felugró ablak megjelenésén, de abban továbbra sem helyezte el az egyértelmű elutasítást lehetővé tevő gombot, így félő, hogy a bonyodalmak ezzel nem értek véget.
Szerencsére, a felhasználó viszonylag könnyen visszaállíthatja PC-jét Windows 7-re vagy 8.1-re, ha azt a Microsoft akarata ellenére 10-esre frissítette.
Legegyszerűbben a kezdeti beállítás során lehet nemet mondani. Ha a felhasználó nem fogadja el a Windows 10 licencszerződését, akkor a gép visszaáll az operációs rendszer korábbi verziójára.
Ha ehhez már túl késő lenne, akkor a frissítést követő 30 napban még visszatérhet a felhasználó a Windows korábbi verziójához. Ehhez a Start menü Beállítások > Frissítés és Biztonság > Helyreállítás pontjain kell végigmenni. Ha jogosult a visszaállításra, akkor itt választható a Go back to Windows 7 vagy Go back to Windows 8.1, annak függvényében, hogy melyik verzióról frissült a gép.
Számolni kell azonban azzal, hogy a visszaállást követően nem lesz minden a régi, bizonyos beállításokat újra el kell végezni és programokat újratelepíteni.
Elérhető pár hasznos eszköz is, amellyel megakadályozható, hogy a Windows 10 frissítést kezdeményező, felugró ablak visszatérjen.
A GWX Control Panel jelent meg közülük az elsőként, és bár kiválóan működik, bonyolult kezelőfelülete sokakat elriaszthat. A Never10 is elvégzi ugyanazt a munkát, de sokkal egyszerűbb kezelni. Bármelyiket is választja a felhasználó, telepítésük jobb ötlet, mint a Windows Update teljes kikapcsolása, mert azzal a számtógép kiszolgáltatottá válik az új biztonsági réseket és sérülékenységeket kiaknázó támadásokkal szemben.
Miután a Windows 10-re július 29-ig lehet ingyenesen frissíteni, a határidőt követően várhatóan a GWX ablak is eltűnik majd a felhasználók életéből.